Tatry. TPN wprowadza zmiany. Parking przy szlaku na Morskie Oko tylko z e-biletem

Już od poniedziałku 2 sierpnia w życie wejdą zmiany dla osób, które chcą dojechać na Łysą Polanę lub Palenicę Białczańską własnym samochodem. Jak ogłosił Tatrzański Park Narodowy, turyści będą musieli wykupić e-bilet. Bez niego skorzystanie z parkingu będzie niemożliwe ze względu na brak miejsc, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, kiedy okolice są zalane turystami.

"Od poniedziałku 2 sierpnia wszyscy turyści chcący dojechać własnym samochodem na Łysą Polanę bądź Palenicę Białczańską, gdzie rozpoczyna się szlak m.in. do Morskiego Oka, będą musieli wykupić e-bilet za pośrednictwem strony tpn.pl. Wyłączona zostanie możliwość opłat u obsługi parkingu, nawet jeśli będą wolne miejsca" - poinformował Tatrzański Park Narodowy w mediach społecznościowych. 

Zobacz wideo Czy wiesz, jak wzywać pomoc w górach?

Tatry. Parking na szlaku nad Morskie Oko tylko z rezerwacją online 

Z informacji opublikowanych przez TPN wynika, że w sprzedaży online będą wszystkie miejsca parkingowe znajdujące się rejonie Palenicy Białczańskiej czy Łysej Polany. Bilet będzie można w bardzo łatwy sposób na bieżąco kupić poprzez stronę internetową tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety - o ile oczywiście nie zostaną one wcześniej wyprzedane. Taka sytuacja nie powinna być dla nikogo zdziwieniem w okresie wakacyjnym, dlatego TPN zachęca do kupowania biletów z przynajmniej jednodniowym wyprzedzeniem. 

"Posiadając e-bilet, turysta ma gwarancję, że będzie miał gdzie zostawić samochód niezależnie od godziny dojazdu. Jednak zwracamy uwagę na to, że to kolejność przyjazdu decyduje o tym, czy samochód będzie zaparkowany na Palenicy Białczańskiej (bliżej wejścia na szlak) czy na Łysej Polanie. Konieczność posiadania wcześniej wykupionego e-biletu dotyczy także osób nocujących w schroniskach, a od sierpnia także osób korzystających z miejsc dla osób z niepełnosprawnościami (w takim wypadku prosimy o wybór odpowiedniej opcji e-biletu w okienku sprzedażowym)" - czytamy we wpisie na Facebooku. 

Co w przypadku osób, które nie posiadają konta do płatności internetowych? Dla takich turystów od 2 sierpnia uruchomiona zostanie możliwość zakupu biletu z płatnością gotówką w Punkcie Informacji Turystycznej przy ul. Chałubińskiego 44. Trzeba liczyć się jednak z tym, że warunkiem zakupu na dany dzień będzie dostępność miejsc. 

Parking przy szlaku na Morskie Oko. Zmiany mają pomóc w rozładowaniu korków w Tatrach

- Podobny model sprzedaży wprowadziliśmy już w trakcie zeszłorocznych wakacji - informował Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN. - Ostatnie tygodnie pokazały, że system mieszany w okresie dużego ruchu turystycznego nie zmniejsza korków w tym rejonie. Poza sezonem zdawał egzamin, w wakacje - nie. Dlatego podjęliśmy decyzję o ponownym wyłączeniu dostępności parkingów bez wcześniejszej rezerwacji (e-biletu). Z kilkoma niewielkimi zmianami w stosunku do zeszłego roku. Proces zakupowy jest bardzo prosty, system pozwala na szybką płatność online. W tym roku mamy do czynienia z bardzo dużym ruchem turystycznym. Czerwiec był rekordowy. E-bilety są próbą rozwiązania problemu kolejek, korków i związanych z tym frustracji. Mają zapewnić względny komfort w czasach gwałtownie rosnącego ruchu turystycznego. Zależy nam na usprawnieniu początkowego etapu tatrzańskiej wycieczki. Prosimy o zgłaszanie do nas wszelkich uwag, abyśmy mogli ten system ulepszać w miarę możliwości - mówił dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. 

Jeśli turystom nie uda się wykupić miejsca na parkingu w pobliżu Morskiego Oka na dany dzień, mają możliwość skorzystania z parkingów alternatywnych na terenie gminy Bukowina lub parkingu na Polanie Zgorzelisko, skąd organizuje się transport zbiorowy. Warto pamiętać, że samochody zaparkowane na zakazie, np. wzdłuż pasa drogowego na odcinku Łysa Polana-Wierchporoniec, zostaną odholowane przez policję

Więcej o: