Wyższe kary za zaśmiecanie plaży. Nawet 5 tys. zł. Nowy projekt ministerstwa klimatu

Kary za zaśmiecanie plaży wzrosną z 500 zł to 5 tysięcy zł - zgodnie z nowym projektem Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Nowelizacja została wpisana do harmonogramu prac rządu.
Zobacz wideo Męskie Granie 2021. "I Ciebie też, bardzo" to zupełnie inny singiel, niż się spodziewaliśmy. I bardzo dobrze

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba zainaugurował w środę kampanię edukacyjną "Nie śmiecę, wybieram czystą plażę". Ma ona zwrócić uwagę na problem zaśmiecenia polskich plaż. W ramach tej akcji, w lipcu na terenie województwa pomorskiego pojawiły się billboardy promujące utrzymanie czystości.

Nie tylko plaże. Wysokie kary za zaśmiecanie lasów i szlaków górskich

Jacek Ozdoba przypomniał, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt zmian w kodeksie wykroczeń. Zakłada on zwiększenie kar za zaśmiecanie miejsc publicznych oraz za przestępstwa środowiskowe. W zeszłym tygodniu projekt nowelizacji przepisów został wpisany do harmonogramu prac rządu.

Prowadzimy działania edukacyjne i promujemy właściwe postawy. Jednak aby zwrócić uwagę na ten ważny problem i szczególnie napiętnować osoby, które przyczyniają się do degradacji środowiska, proponujemy wprowadzić przepisy zaostrzające kary za przestępstwa i wykroczenia środowiskowe. I tak za zaśmiecanie zarówno plaż, lasów, terenów przy jeziorach, jak i szlaków górskich maksymalna grzywna wzrosła z 500 nawet do 5000 zł. Chcę tu również podkreślić, że przez wiele lat kary za przestępstwa środowiskowe nie były rewaloryzowane i obecnie ich wysokość jest zupełnie nieadekwatna do popełnianych czynów

- powiedział Jacek Ozdoba podczas konferencji prasowej w Gdańsku.

Wiceszef resortu klimatu i środowiska apelował również, aby nie pozostawiać śmieci na plaży. - Nie chodzi tu tylko o walory estetyczne, ale o realne zagrożenie dla morskiej flory i fauny, a także dla nas samych - dodał.

Przestępstwa środowiskowe można zgłaszać anonimowo

Podczas konferencji prasowej Jacek Ozdoba przypomniał o możliwości zgłaszania przestępstw środowiskowych. - Do tej pory otrzymaliśmy 300 zgłoszeń. Część sprawców udało się nam złapać na gorącym uczynku - przekazał wiceminister klimatu.

Jak informowaliśmy na Next.gazeta.pl, resort klimatu i środowiska wraz z Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska uruchomił w drugiej połowie czerwca system zwalczania przestępstw środowiskowych. Zgłoszenia można składać anonimowo TUTAJ.

Więcej o: