Ziobro odrzuca cały raport NIK dot. Funduszu Sprawiedliwości. NIK odrzuca 100 stron zastrzeżeń Ziobry

Zbigniew Ziobro w całości odrzucił ustalenia raportu z kontroli Funduszu Sprawiedliwości. W odpowiedzi kolegium NIK odrzuciło 100 stron zastrzeżeń ministra sprawiedliwości do raportu - ustaliła "Rzeczpospolita".
Zobacz wideo Polska nie dołączyła do Prokuratury Europejskiej. Bodnar: Chodzi o to, żeby nie poddawać się zewnętrznej kontroli

NIK przez dziewięć miesięcy kontrolowała Fundusz Sprawiedliwości. Jest to fundusz, z którego finansuje się m.in. pomoc prawną i materialną ofiarom przemocy. Jego dysponentem jest minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Zbigniew Ziobro w całości odrzuca raport z kontroli NIK. Zdarzenie bez precedensu 

Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", w zeszłym tygodniu Ziobro w całości odrzucił ustalenia raportu z kontroli Funduszu Sprawiedliwości, uznając je za bezwartościowe. To pierwsza taka sytuacja w historii Najwyższej Izby Kontroli. Resort sprawiedliwości w rozmowie z dziennikiem przekazał, że NIK "nie ma poważnych zarzutów do działań Funduszu Sprawiedliwości. Niemniej, podobnie jak wcześniejsze raporty, zawiera ono wiele nadużyć, nieprawdziwych ocen i informacji". Ministerstwo dodało, że w raporcie są nieprawdziwe informacje, użyte przez kontrolerów "sprzeczne dane i błędne interpretacje przepisów prawa".

Natomiast 21 lipca, kolegium NIK odrzuciło 100 stron zastrzeżeń ministra sprawiedliwości do wspomnianego raportu. Sam dokument na razie jest tajny - informuje "Rzeczpospolita". - To wygląda już na prywatną wojnę prezesa NIK, który odgrywa się za zatrzymanie i zarzuty wobec syna oraz za zamiar postawienia także jemu zarzutów - powiedziała w rozmowie z gazetą osoba zorientowana w tej sprawie.

NIK otrzymało pismo w sprawie uchylenia immunitetu Marianowi Banasiowi

Szef NIK Marian Banaś powiadomił 30 lipca na Twitterze, że "do Najwyższej Izby Kontroli wpłynęło pismo Marszałek Sejmu Elżbiety Witek z wnioskiem o uchylenie mi immunitetu". Wniosek do marszałkini Sejmu o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa Najwyższej Izby Kontroli skierował prokurator generalny Zbigniew Ziobro. O uchylenie immunitetu Marianowi Banasiowi wnioskowała Prokuratura Regionalna w Białymstoku.

Śledczy zamierzają postawić prezesowi NIK kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych. Według nich Banaś miał też nakłaniać dyrektora administracji skarbowej w Krakowie do bezprawnego ujawnienia mu informacji na temat prowadzonych w jego sprawie czynności przez Centralne Biuro Antykorupcyjne i organy kontroli podatkowej.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Więcej o: