Tajlandia: Wyspa Phuket zamyka się na miejscowych, ale nie na zagranicznych turystów

Od wtorku na wyspę Phuket nie będą mogli wjechać turyści ani inni podróżni z Tajlandii. Zakaz dla miejscowych ma być ratunkiem dla pilotażowego programu turystycznego, w ramach którego Phuket odwiedziło dotąd blisko 13 tys. cudzoziemców.

Decyzję o zamknięciu Phuket dla tajlandzkich turystów podjęto, gdy dzienna liczba zakażeń sięgnęła tam 50 osób. Władze tłumaczą, że jej dalszy wzrost stawiałby pod znakiem zapytania kontynuację eksperymentalnego programu mającego ulżyć miejscowemu przemysłowi turystycznemu. Podkreślają, że nowe restrykcje, obliczone na zmniejszenie liczby infekcji, w żaden sposób nie dotkną zagranicznych wczasowiczów.

Tajlandia. Zmiany dla turystów na wyspie Phuket

Zobacz wideo Rząd zapowiada kolejne programy zachęcające do szczepie

W ramach programu zaszczepieni podróżni z wybranych krajów - jeśli negatywnie przejdą test na koronawirusa - mogą spędzić na wyspie wakacje bez konieczności odbywania kwarantanny. Z danych tajlandzkiego urzędu ds. turystyki (TAT) wynika, że od 1 do 29 lipca z takiej możliwości skorzystało ok. 12,6 tys. osób.

Wyspiarska prowincja Phuket może się pochwalić największym w Tajlandii odsetkiem w pełni zaszczepionych mieszkańców - ok. 70 proc. Co najmniej jedną dawkę preparatu przeciwko koronawirusowi otrzymało tam zaś 88 proc. populacji.

Nowa fala COVID- 19 w Tajlandii

Próbę szerszego otwarcia granic dla cudzoziemskich gości Tajlandia podjęła mimo trwającej od kwietnia nowej fali epidemii COVID-19. W czerwcu tempo pojawiania się nowych zakażeń znacznie przyspieszyło; w ostatnim tygodniu notowano średnio 15,4 tys. zachorowań dziennie.

Prezydent Izraela wraz żoną przyjęli trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 Izrael. Rozpoczęto podawanie 3. dawki osobom po 60. roku życia

Gwałtowny wzrost liczby infekcji tłumaczony jest upowszechnianiem się bardziej zaraźliwego wariantu koronawirusa - Delta. W skali kraju pełną odporność uzyskało zaledwie 5,6 proc. 66-milionowej populacji. Tajlandczycy szczepią się głównie preparatem AstraZeneki produkowanym przez miejscową firmę Siam Bioscience, jego dostawy są jednak opóźnione.

Miejscowa branża turystyczna generowała w ubiegłych latach niemal 20 proc. PKB kraju.

Szczepienie przeciw COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne) Wariant Delta przenosi się jak ospa, prowadzi do cięższego przebiegu COVID-19

W 2020 roku liczba zagranicznych urlopowiczów spadła o 83 proc. - z niemal 40 mln w 2019 roku do 6,7 mln. Kraj stracił na tym około 50 mld USD. Według organizacji Tourism Council of Thailand, zrzeszającej przedsiębiorców z sektora turystycznego, od początku pandemii pracę w tym sektorze straciło ponad 2 mln osób.

Tomasz Augustyniak 

Koronawirus: więcej informacji na gov.pl

Więcej o: