Loteria szczepionkowa. NFZ ostrzega przed oszustwem. Nierefundowane leki nie są nagrodą

Loteria szczepionkowa trwa już od miesiąca i już pojawiły się pierwsze oszustwa. NFZ ostrzega przed rzekomymi nagrodami, którymi miałyby być nierefundowane leki. Jakie są prawdziwe nagrody i zasady loterii szczepionkowej? Tłumaczymy.

Loteria szczepionkowa zaczęła się w lipcu. Dotąd trzykrotnie rozdano nagrody tygodniowe, a w najbliższą środę 4 lipca po raz pierwszy rozlosowane zostaną nagrody miesięczne. Dla zaszczepionych to szansa na wygraną, a dla innych na wymuszenie danych. 

Zobacz wideo Nikt chyba nie chce się już dłużej bać. Z singlem Męskie Granie Orkiestry 2021 jest nieco łatwiej

Loteria szczepionkowa. NFZ ostrzega przed oszustami

NFZ poinformował o niepokojących sygnałach dotyczących prób wyłudzenia pieniędzy przez osoby, które podają się za organizatorów loterii. Dzwonią oni do swoich ofiar i informują o wygranej, którą mają być nierefundowane przez NFZ leki. "Warunkiem" otrzymania rzekomej nagrody jest opłacenie dostawy przesyłki. 

Sprawa została zgłoszona na policję. Jak uniknąć oszustwa? Warto zapoznać się z zasadami loterii szczepionkowej, które nie mają nic wspólnego z oszustwem. 

Loteria szczepionkowa - wyniki

Pierwszy sygnał, że jesteśmy ofiarą oszustwa to telefon. O wygranej Totalizator Sportowy informuje przez SMS. Ponadto wyniki można sprawdzić na stronie rządowej pod TYM adresem. 

Loteria szczepionkowa nie jest dla każdego - jak się zarejestrować?

W loterii szczepionkowej nie bierze się udziału z automatu. Mogą wziąć w niej udział jedynie w pełni zaszczepione, pełnoletnie osoby. Dodatkowo, żeby przystąpić do losowania, należy się zarejestrować w jeden poniższych sposobów:

  • przez Internetowe Konto Pacjenta;
  • telefonicznie pod numerem 989;
  • SMS-owo, wysyłając wiadomość o treści SzczepimySie, na numer 880-333-333.

Jeśli więc nie jesteśmy w pełni zaszczepieni, możemy jasno wykluczyć wygraną w loterii. To samo, jeśli nie zarejestrowaliśmy naszego udziału w loterii szczepionkowej. 

Loteria szczepionkowa - nagrody

Trzeci sygnał wskazujący, że ktoś chce nas oszukać, to rodzaj nagrody. Leki nią nie są. Wygrać można nagrody pieniężne i rzeczowe. 200 zł dla co 500. osoby i 500 zł dla co 2 tys. uczestnika. Raz w tygodniu 5x 50 tys. zł i 60 hulajnóg elektrycznych, raz w miesiącu 2x 100 tys. zł i 2x Toyota Corolla i w finale 2x 1 mln zł i 2x Toyota CHR. 

Ponadto Totalizator Sportowy nigdy nie domaga się płatności za przesłanie nagrody. Te są zawsze przekazywane na koszt spółki skarbu państwa, po ustaleniu terminu dostawy ze zwycięzcą.

Więcej o: