Jarosław Kaczyński od dziś zarabia 30 tys. zł miesięcznie. Podwyżki dla polityków zarządził sam prezes

Podwyżki pensji dla polityków stały się faktem. Najwięcej skorzystają na nich wysoko postawieni politycy, w tym Jarosław Kaczyński. Jego przychód wzrośnie do niemal 30 tys. zł miesięcznie. Prezes PiS sam miał podjąć decyzję o wzroście wynagrodzeń posłów i ministrów.

- Nie ma tutaj niczego nadzwyczajnego. Tylko potraktowanie parlamentarzystów tak, jak każdej innej grupy zawodowej. Parlamentarzyści i samorządowcy w ostatnich kilku latach - a parlamentarzyści przez 23-24 lata - nie otrzymywali żadnych podwyżek wynagrodzeń. Właściwie parlamentarzyści, jako jedyna grupa w Polsce, mieli obniżkę wynagrodzeń trzy lata temu - mówił premier Mateusz Morawiecki o podwyżkach dla polityków.

W miniony piątek prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie w tej sprawie. Wyższe pensje obowiązują od 1 sierpnia.

Zobacz wideo Jaki poziom może osiągnąć płaca minimalna w 2022 roku? [Q&A]

Jarosław Kaczyński sam podjął decyzję o podwyżkach

Już w połowie czerwca pojawiły się informacje, że Jarosław Kaczyński obiecał posłom podwyżki. Również WP potwierdza, że była to decyzja prezesa PiS. On sam sporo na tym zyskał, wynika z wyliczeń portalu. 

Niemal dwie trzecie pensji Kaczyńskiego pochodzi z funkcji wicepremiera. Po podwyżce jego pensja zasadnicza skoczyła do 14 279,57 zł, ale do tego dochodzi dodatek funkcyjny w wysokości 4 008,30 zł. Razem daje to 18 287,87 zł. Z racji pełnionej funkcji w rządzie, prezes PiS nie dostaje pensji poselskiej, ale z 2,5 tys. do 4 008,30 zł rośnie jego dieta parlamentarna.

Do tego trzeba doliczyć wysoką emeryturę. W zeszłym roku ZUS przelał na konto Kaczyńskiego 85,7 tys. zł, co daje 7 140 zł wypłaty miesięcznie. Łącznie więc przychody prezesa PiS rosną do 29 436,17 zł brutto. To około 5 tys. zł więcej niż przed podwyżką. Warto przypomnieć, że to mniej więcej tyle, ile wynosi średnie wynagrodzenie brutto w Polsce - 5 637,34 zł. I niemal połowa pensji minimalnej, która wynosi 2,8 tys. zł brutto. 

Podwyżki dla polityków nie tylko z parlamentu

Nie tylko najwyżej postawieni politycy mają dostać podwyżki. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki na twitterze zapowiedział projekt ustawy, która podniesie pensje także wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych.  

Więcej o: