Emerytury - ZUS podał prognozy. Wyliczenia na 1500 zł i "to szczęście" bo inni mają tylko 500 zł

ZUS podał już prognozy dotyczące przyszłych emerytur. Są one bardzo niskie, wręcz głodowe. Nawet osoby pracujące całe życie na etacie, mogą mieć spore problemy, gdy przejdą na emeryturę.

Jak co roku ZUS przedstawia obywatelom szacunki dotyczące przyszłej emerytury. Od dwóch lat zamiast listu wyliczenia te znajdują się jedynie na PUE ZUS. Osoby, które ukończyły 35 lat, otrzymują prognozę przyszłej emerytury w dwóch wariantach. Niższa prezentuje wysokość świadczenia, gdybyśmy teraz zakończyli aktywność zawodową. Wyższa uwzględnia pracę do osiągnięcia wieku emerytalnego przy założeniu, że nasza pensja się nie zmieni. 

Zobacz wideo Nikt chyba nie chce się już dłużej bać. Z singlem Męskie Granie Orkiestry 2021 jest nieco łatwiej

Emerytury będą głodowe

Fakt.pl skontaktował się z kilkoma osobami, by dowiedzieć się, jakie prognozy przedstawił im ZUS. Pracujące na umowie o pracę większość zawodowego życia 50-letnie kobiety mogą liczyć na 1300-1500 zł miesięcznie. To kwota, która z trudem starcza na opłacenie mieszkania i jedzenia.

Jedna z kobiet zauważa jednak, że ma sporo szczęścia, bo jej znajomi pracujący na umowie-zlecenie otrzymali prognozy na poziomie ledwie 500 zł. Jak wyliczał ostatnio "Super Express", taka forma zatrudnienia jest bardzo niekorzystna w kwestii emerytury. Po 17 latach pracy można liczyć na ledwie 160 zł świadczenia. 

Emerytury będą coraz niższe 

Kilka miesięcy temu prezeska ZUS, prof. Gertruda Uścińska podawała, że stopa zastąpienia może w 2060 roku wynosić ledwie 25 proc. Zarabiający minimalną krajową dzisiejsi 20- i 30-latkowie mogą więc liczyć na około 500 zł emerytury, Ci zarabiający średnią krajową otrzymaliby na emeryturze około 1 tys. zł. 

Prezeska ZUS dodaje jednak, że siła nabywcza emerytury mimo to ma rosnąć m.in. dzięki waloryzacji świadczeń i składek. Dodała, że stopa zastąpienia jest sprawą indywidualną, gdyż każdy ma swoją historię składkową i w różnym wieku decyduje się przejść na emeryturę. 

Więcej o: