Podwyżki dla posłów i ministrów. Polacy w większości przeciwni [SONDAŻ]

Większość Polaków nie popiera podwyżek dla polityków - wynika z sondażu dla "Super Express". Od 1 sierpnia pensje m.in. posłów i senatorów, marszałków oraz premiera wzrosły o kilka tysięcy złotych.
Zobacz wideo Oprócz podstawowej pensji poseł może liczyć na benefity i dodatki

Sondażem zrealizowanym przez Instytut Badań Pollster dla "Super Expressu" w dniach od 30 lipca do 2 sierpnia metodą CAWI objęto 1049 osób. Wynika z niego, że większość Polaków jest przeciwna podwyżkom dla polityków.

Jarosław Kaczyński30 tys. zł zarabia od dzisiaj Jarosław Kaczyński. Sam zarządził podwyżki

Polacy przeciwni podwyżkom polityków

Zdecydowany sprzeciw wobec zwiększenia pensji dla posłów wyraziło 66 proc. ankietowanych - podaje "SE". W ich przypadku podwyżka oznacza miesięczne wynagrodzenie na poziomie 12 tys. zł. Z kolei pensja wiceministrów wzrosła do około 16 tys. zł. Tej zmiany nie popiera 63 proc. badanych.

Z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy o podwyżkach "raczej nie zgadza się" 18 proc. Polaków. Tylko 5 proc. pytanych powiedziało, że zdecydowanie popiera zwiększenie wynagrodzenia.

Prezydent Andrzej DudaNie tylko podwyżki pensji. Politycy będą mieć też wyższe emerytury

Wyższe pensje dla posłów, senatorów, premiera i prezydenta

Przypomnijmy, że w piątek w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie prezydenta Andrzeja Dudy wprowadzające podwyżki m.in. dla premiera, marszałków Sejmu i Senatu, członków rządu, posłów i senatorów. Zmiany weszły w życie 1 sierpnia. Parlamentarzyści zarobią teraz ponad 12 tys. zł miesięcznie, wiceministrowie ok. 16 tys. zł, a pensja premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu wzrosła do 20,5 tys. zł.

Co więcej, w poniedziałek do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy, który zakłada kolejne podwyżki - tym razem dla obecnego prezydenta i jego poprzedników oraz samorządowców. Zgodnie z propozycją wynagrodzenie prezydenta będzie obejmowało wynagrodzenie zasadnicze odpowiadające 9,8-krotności kwoty bazowej oraz dodatek funkcyjny w wysokości 4,2-krotności tej kwoty. Byli prezydenci z kolei otrzymają 75 proc. wynagrodzenia zasadniczego i dodatek funkcyjny.

Wynagrodzenie prezydenta Andrzeja Dudy ma zatem wzrosnąć do ponad 25 tys. zł miesięcznie.

Więcej o: