Dane Eurostatu pokazują, że w ubiegłym roku wydatki na utrzymanie i wyposażenie domu wzrosły w całej Europie. To duża zmiana, ponieważ jeszcze do niedawna wydatki związane z utrzymaniem mieszkania pochłaniały z roku na rok coraz mniejszą część rodzinnego budżetu.
Zespół analiz HRE Investments, powołując się na dane Eurostatu, wskazuje, że Polska znalazła się w czołówce państw europejskich pod względem tego, jak dużą część naszych wszystkich wydatków stanowią koszty związane z mieszkaniem. Polska zajęła ósme miejsce. Przed nami znalazły się takie kraje jak: Holandia, Belgia, Słowacja, Finlandia, Szwajcaria, Dania i Niemcy. W Polsce wydatki na mieszkanie pochłaniają 25 proc. domowego budżetu, a w znajdujących się na pierwszym miejscu Niemczech - 32 proc.
Według analityków wysokie miejsce w zestawieniu takich państw jak Polska i Słowacja wynika po części z niskich wynagrodzeń, które w większości przeznaczane są na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Z kolei w państwach z wyższymi pensjami dużą część wydatków stanowi czynsz najmu, który na zachodzie jest znacznie wyższy niż w Polsce.
Na samym końcu zestawienia znalazły się kraje południa Europy, m.in. Macedonia, Grecja i Portugalia. Wydatki na utrzymanie i wyposażenie domu nie przekraczają tam 20 proc. budżetu.
Według analityków HRE Investments wzrastające wydatki na utrzymanie i wyposażenie domów w Polsce są częściowo związane z pandemią koronawirusa. Jeszcze do niedawna rosnące wynagrodzenia sprawiały, że po opłaceniu rachunków oraz pozostałych kosztów związanych z mieszkaniem, Polakom pozostawało więcej pieniędzy na inne potrzeby. Pandemia to zmieniła, praca zdalna spowodowała większe zużycie prądu - przy wzrastających stawkach cen elektryczności. Nie bez znaczenia są również podwyżki stawek za wywóz śmieci oraz dostarczanie wody. W trakcie pandemii wielu Polaków zdecydowało się również na przeprowadzenie remontu lub zmianę aranżacji mieszkania.