Wakacje 2021 w Grecji i Turcji droższe o ponad 500 zł. Rekordowy wzrost cen wycieczek i lotów

Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA przygotował raport dotyczący cen wycieczek i lotów w obecnym sezonie turystycznym. Okazuje się, że kwoty znacznie podskoczyły - nie tylko w porównaniu z ubiegłymi tygodniami, ale także z poprzednim rokiem.
Zobacz wideo Paliwa coraz droższe. Dlaczego Niemcy mają podobne ceny?

Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA przygotował analizę cen imprez turystycznych w sezonie letnim 2021. Najnowsze zestawienie obejmuje ceny wylotów za okres od 2 do 8 sierpnia tego roku. Jak wskazuje firma, w ostatnich dniach zanotowano bardzo wyraźny skok cen wycieczek lotniczych i to mimo dość niepewnej sytuacji pandemicznej.

Samolot PLL LOT (zdjęcie ilustracyjne)LOT przedłuża możliwość zmiany rezerwacji wykupionych rejsów

Wakacje 2021. Duży wzrost cen lotów do turystycznych destynacji

Okazuje się, że w ostatnich dniach średnie ceny wycieczek z wylotem między 2 a 8 sierpnia wzrosły aż o 359 zł, co stanowi największą zwyżkę w tym roku. Ponadto tegoroczna średnia cena na początku sierpnia była wyższa od średniej z sezonu 2020 o 949 złotych.

W poprzednich tygodniach podwyżki wyniosły 157, 10, 77 czy 25 złotych. Największy wzrost cen wyjazdów odnotowano w przypadku Sardynii, gdzie ceny wycieczek podniosły się średnio o 1669 złotych. Dalej znalazła się hiszpańska Costa del Sol (582 zł), Grecja (570 zł), Turcja (549 zł) czy Gran Canaria (544 zł). 

Najmniejsze wzrosty cen odnotowano w przypadku wakacji w Bułgarii (236 zł), na Wyspach Kanaryjskich (238 zł) i w Egipcie (368 zł). Ceny spadły tylko w przypadku wycieczek do włoskiej Kalabrii (o 507 zł, ale poprzednio była tam znaczna zwyżka cen) i na Maltę (o 18 zł).

Przypomnijmy, że Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób odradzało w ostatnim czasie wycieczek na greckie wyspy, które uznano za obszar wysokiego ryzyka epidemicznego. W Turcji i Hiszpanii także w ostatnim czasie wykrywano bardzo duże liczby nowych zakażeń.

Ceny paliw (zdjęcie ilustracyjne)Benzyna w Polsce najdroższa od 7 lat. Analitycy: Ceny pójdą jeszcze w górę

Rekordowe ceny lotów i wycieczek w sezonie 2021. Podrożało też paliwo i waluta

Jeszcze większy wzrost widać w przypadku rocznych średnich cen wycieczek. Najbardziej podrożały wycieczki na Gran Canarię - średnio o 2191 zł, Lanzarote - o 1962 zł oraz Fuerteventurę - o 1696 zł. Wszystkie te wyspy są częścią archipelagu Wysp Kanaryjskich

Raport zwraca także uwagę na wzrost cen paliwa lotniczego (z 1,82 zł/litr w roku ubiegłym na 2,67/litr w roku obecnym, co daje wzrost na poziomie 46,7 proc.). Na niekorzyść zmieniły się także ceny kursów walut. "W relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta kolejny raz była słabsza niż przed rokiem, podczas gdy we wcześniejszych tygodniach sytuacja w tym względzie była często odwrotna" - czytamy.

Pełny raport znajduje się na stronie: Wczasopedia.pl.

Więcej o: