Donald Trump "jednoosobową machiną do zbierania pieniędzy". Ma już ponad 100 mln na swoje komitety

Czy w 2024 roku Donald Trump zawalczy o powrót do Białego Domu? Mogą mu w tym pomóc pieniądze zebrane przez jego komitety, które pierwszą połowę roku zakończyły z prawie 102 milionami dolarów na koncie.
Zobacz wideo Wszystkie pieniądze Donalda Trumpa. Uderzenie w "Trump brand" nie będzie wcale najgorsze [OKO NA ŚWIAT]

Komitety powiązane z Donaldem Trumpem otworzyły lipiec 2021 roku z sumą prawie 102 milionów dolarów rezerw gotówkowych i to mimo tego, że biznesmen już od pół roku nie pełni urzędu prezydenta, a także jest nieobecny w mediach społecznościowych. 

Jak pisze CNN, "za sukces w zbieraniu funduszy przez Trumpa odpowiedzialne są jego bezpodstawne twierdzenia o oszustwach wyborczych, które miały doprowadzić do przegranej w ubiegłorocznych wyborach". "The Guardian" dodaje natomiast, że były prezydent jest "jednoosobową machiną do zbierania pieniędzy". Sam Donald Trump przekazał w swoim oświadczeniu, że wpływające do komitetów datki są dowodem na "podzielanie oburzenia ws. wyników wyborów" przez darczyńców, a także ich "chęć walki o prawdę".

102 miliony dolarów na koncie komitetów Trumpa. Biznesmen zawalczy o reelekcję?

W listopadzie ubiegłego roku, niedługo po swojej przegranej w wyborach prezydenckich, Trump założył komitet działań politycznych Save America - to tam gromadzona jest większość rezerw gotówkowych byłego prezydenta. Pod koniec czerwca na koncie było już 90 milionów dolarów. Pieniądze z komitetu są wykorzystywane przede wszystkim do wydawania oświadczeń z poparciem jego ulubionych kandydatów.

"Zgodnie z przepisami Federalnej Komisji Wyborczej (FEC), komisja ma szerokie pole manewru w zakresie wykorzystania swoich pieniędzy" - pisze Reuters i dodaje, że 102 miliony dolarów w gotówce uzbierane przez komitety byłego prezydenta mogą mu pomóc "wywrzeć znaczny wpływ przed przyszłorocznymi wyborami". Biznesmen zasugerował bowiem, że w 2024 roku ponownie powalczy o fotel prezydencki.

Demokraci przebijają Republikanów kwotami darowizn. O ponad 100 milionów dolarów

Republikanie, korzystający z procesora płatności WinRed, zebrali w ciągu pierwszego półrocza 258 milionów dolarów. - Partia Republikańska nigdy przed Donaldem Trumpem nie zbierała pieniędzy na taką skalę - powiedział "New York Timesowi" Brad Parscale, pierwszy kierownik kampanii wyborczej Trumpa w ubiegłym roku.

Mimo to Reuters zwraca uwagę, że Republikanie zawalczą w przyszłych wyborach z "dobrze finansowaną listą Demokratów". A ci w tym samym czasie zebrali za pośrednictwem ActBlue 373 miliony dolarów darowizn online.

Więcej o: