Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Będą nowe zasady - na rękę rozwodnikom i osobom w konkubinacie

Wyboru formy wypłaty Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będą mogli dokonać wszyscy rodzice, nie tylko małżeństwa - ogłosiła ministerka Marlena Maląg. Świadczenie 1000 plus ruszy od 2022 roku.
Zobacz wideo "Ubytek populacji w Polsce będzie porównywalny do II wojny światowej"

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli tzw. 1000 plus, to nowe świadczenie dla rodziców dzieci w wieku od 12. do 36. miesiąca życia w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na dziecko. Nowy program demograficzny ma ruszyć już od stycznia 2022 roku, a 22 lipca projekt ustawy trafił do konsultacji społecznych.

900 plus zastąpi 500 plus? (zdjęcie ilustracyjne)900 plus zastąpi 500 plus. Podwyżka nie dla wszystkich. Kto dostanie więcej?

Rodzinny Kapitał Społeczny. Wybór formy wypłaty dla wszystkich rodziców

Zgodnie z założeniami Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, świadczenie ma być wypłacane na dwa sposoby - rodzice będą otrzymywać po 1 tys. zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł miesięcznie przez okres 24 miesięcy. Przypomnijmy, że możliwość wyboru miała być zarezerwowana dla osób pozostających w związku małżeńskim.

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg ogłosiła 4 sierpnia zmiany w programie. Możliwość wyboru formy wypłaty będzie dostępna dla wszystkich rodziców - a więc także dla rozwiedzionych i konkubinatów. "Na bieżąco śledzimy napływające do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej opinie dotyczące projektu ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym oraz wsłuchujemy się w głosy samych rodziców podczas licznych spotkań. Sami rodzice zdecydują, czy z nowego świadczenia skorzystają przez rok w wysokości 1000 zł miesięcznie, czy wsparcie otrzymywać będą przez dwa lata - po 500 zł miesięcznie" - wyjaśniła.

emeryciĆwierć emerytury ekstra po małżonku lub renta rodzinna - KO wyjaśnia projekt

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Dla kogo 12 tysięcy złotych?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to nie tylko 1000 plus. Rząd rozważa uruchomienie w ramach tego programu tzw. 400 plus. Z dotychczasowych zapowiedzi wynika, że nowym świadczeniem mają zostać objęte dzieci, które nie korzystają z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (dzieci pierwsze oraz jedynacy). 400 plus to dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym czy u dziennego opiekuna, a pieniądze miałyby być przekazywane bezpośrednio do placówki oświatowej.

Przyznawaniem i wypłatą 12 tysięcy złotych na dziecko ma zajmować się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie ma przysługiwać bez względu na dochód rodziny. Rząd szacuje, że już w pierwszym roku obowiązywania programu, wsparciem zostanie objętych około 410 tys. dzieci. 1000 plus ma uzupełniać dotychczasowy program 500 plus. Przypominamy, że wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy mają być składane wyłącznie drogą elektroniczną.

Więcej o: