Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Będą nowe zasady - na rękę rozwodnikom i osobom w konkubinacie

Wyboru formy wypłaty Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będą mogli dokonać wszyscy rodzice, nie tylko małżeństwa - ogłosiła ministerka Marlena Maląg. Świadczenie 1000 plus ruszy od 2022 roku.
Zobacz wideo "Ubytek populacji w Polsce będzie porównywalny do II wojny światowej"

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli tzw. 1000 plus, to nowe świadczenie dla rodziców dzieci w wieku od 12. do 36. miesiąca życia w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na dziecko. Nowy program demograficzny ma ruszyć już od stycznia 2022 roku, a 22 lipca projekt ustawy trafił do konsultacji społecznych.

Rodzinny Kapitał Społeczny. Wybór formy wypłaty dla wszystkich rodziców

Zgodnie z założeniami Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, świadczenie ma być wypłacane na dwa sposoby - rodzice będą otrzymywać po 1 tys. zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł miesięcznie przez okres 24 miesięcy. Przypomnijmy, że możliwość wyboru miała być zarezerwowana dla osób pozostających w związku małżeńskim.

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg ogłosiła 4 sierpnia zmiany w programie. Możliwość wyboru formy wypłaty będzie dostępna dla wszystkich rodziców - a więc także dla rozwiedzionych i konkubinatów. "Na bieżąco śledzimy napływające do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej opinie dotyczące projektu ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym oraz wsłuchujemy się w głosy samych rodziców podczas licznych spotkań. Sami rodzice zdecydują, czy z nowego świadczenia skorzystają przez rok w wysokości 1000 zł miesięcznie, czy wsparcie otrzymywać będą przez dwa lata - po 500 zł miesięcznie" - wyjaśniła.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Dla kogo 12 tysięcy złotych?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to nie tylko 1000 plus. Rząd rozważa uruchomienie w ramach tego programu tzw. 400 plus. Z dotychczasowych zapowiedzi wynika, że nowym świadczeniem mają zostać objęte dzieci, które nie korzystają z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (dzieci pierwsze oraz jedynacy). 400 plus to dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym czy u dziennego opiekuna, a pieniądze miałyby być przekazywane bezpośrednio do placówki oświatowej.

Przyznawaniem i wypłatą 12 tysięcy złotych na dziecko ma zajmować się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie ma przysługiwać bez względu na dochód rodziny. Rząd szacuje, że już w pierwszym roku obowiązywania programu, wsparciem zostanie objętych około 410 tys. dzieci. 1000 plus ma uzupełniać dotychczasowy program 500 plus. Przypominamy, że wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy mają być składane wyłącznie drogą elektroniczną.

Więcej o: