Polski Ład. Ponad połowa Polaków nie wierzy, że zmiany podatkowe będą korzystne [SONDAŻ]

Ponad połowa Polaków nie wierzy, że zmiany podatkowe zawarte w Polskim Ładzie będą dla nich korzystne - wynika z sondażu RMF FM i "DGP". Nowe rozwiązania pozytywnie ocenia czterech na pięciu wyborców Prawa i Sprawiedliwości.

"Czy wierzy Pan/Pani, że rozwiązania podatkowe zawarte w Polskim Ładzie będą korzystne dla Pana/Pani?" - takie pytanie zadano w sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". "Zdecydowanie tak" odpowiedziało jedynie 7,5 proc. ankietowanych. "Raczej tak" - to odpowiedź 28,7 proc. respondentów.

Zobacz wideo Czy podwyższenie kwoty wolnej od podatku zmieni kwotę emerytury? [Q&A]

Polski Ład. Jak Polacy oceniają zmiany dot. podatków?

32,8 proc. pytanych odpowiedziało, że "raczej nie", a 22 proc., że "zdecydowanie nie". Daje to łącznie ponad 54 proc. respondentów, którzy spodziewają się, że zmiany podatkowe wynikające z nowego programu społeczno-gospodarczego PiS uderzą w ich kieszenie.

"Nie wiem/trudno powiedzieć" to odpowiedź udzielona przez 9 proc. badanych. Jak podaje RMF FM, najwięcej zwolenników zmian podatkowych w Polskim Ładzie jest wśród wyborców PiS (81 proc.). Program pozytywnie ocenia też spora część wyborców Konfederacji (46 proc.) i osób, które głosowały na Kukiz'15 i PSL (40 proc.). 

Krytyczni wobec Polskiego Ładu są zwolennicy Koalicji Obywatelskiej i Lewicy (w obu przypadkach 85 proc.). 

72,7 proc. badanych opowiedziało się za podwyższeniem kwoty wolnej od podatków do 30 tys. zł. Z kolei za podwyższeniem progu podatkowego z 85 tys. do 120 tys. zł jest 63,7 proc. respondentów. Natomiast 35,2 proc. uważa, że dobrym pomysłem jest zniesienie odliczania składki zdrowotnej od podatku. 

Badanie przeprowadzono 30 lipca na grupie 1000 osób.  

Więcej o: