Mieszkanie bez wkładu własnego nie dla każdego. Rząd pokazał projekt przepisów. Mnóstwo ograniczeń

O zakup mieszkania bez wkładu własnego starać będą mogły się małżeństwa, osoby samotnie wychowujące co najmniej jedno dziecko i osoby z niepełnosprawnościami. Rządowy program, jeden z elementów programu Polski Ład, przewiduje też inne ograniczenia. W tym wiekowe.

Projekt "Mieszkanie bez wkładu własnego", jednego z pomysłów, który tworzy Polski Ład, trafił do konsultacji. Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami medialnymi, przepisy, które pozwolą na znacznie łatwiejsze zdobycie mieszkania, są pełne istotnych ograniczeń.

Zobacz wideo Ceny mieszkań biją kolejne rekordy. Kiedy ich wzrost wyhamuje?

Mieszkanie bez wkładu własnego. Kto może się ubiegać?

Projekt PiS jest przeznaczony dla małżeństw, a także dla osób samotnie wychowujących co najmniej jedno dziecko. Z pomocy państwa w uzyskaniu mieszkania skorzystać też będą mogli niektóre osoby z niepełnosprawnościami (niepełnosprawność w stopniu znacznym lub całkowita).

Ubiegający się o uzyskanie wkładu nie może być właścicielem innego mieszkania (w tym spółdzielczego) lub domu. Wprowadzone zostaną też ograniczenie wiekowe - projekt jest skierowany dla osób, które w roku udzielenia kredytu ukończą mniej niż 40 lat.

Program 'Mieszkanie bez wkładu własnego'. Eksperci przestrzegają przed droższymi kredytami (zdjęcie ilustracyjne)Program "Mieszkanie bez wkładu własnego". Eksperci przestrzegają przed droższymi kredytami

Z przepisów opublikowanych na stronach rządu wynika, że o mieszkanie bez wkładu nie będą mogły ubiegać się osoby samotne. Wykluczenie dotyczy też związków nieformalnych. 

Zakup mieszkania w ramach nowego programu? Uwaga na ceny

Projekt ustawy przewiduje też spore ograniczenia dotyczące cen nieruchomości. Punktem odniesienia jest w tym wypadku rok 2019. Oznacza to, że do programu nie będą kwalifikować się wszystkie mieszkania. Ma to zapobiec nadmierniemu wzrostowi cen. 

Rząd przewiduje też wprowadzenie specjalnych współczynników korygujących, których ostateczna wysokość zostanie ustalona po przeprowadzeniu analiz. 

Rząd rozda nawet po 100 tys. zł. Jak będzie wypłacał pieniądze?

Projekt ustawy przewiduje też możliwość spłaty części kredytu mieszkaniowego. 20 tys. zł otrzymają osoby po przyjściu na świat drugiego dziecka, 60 tys. po urodzeniu trzeciego lub kolejnego. Maksymalna kwota dopłaty wynosi 100 tys. zł.  

Budowa mieszkań, zdjęcie ilustracyjne.Polski Ład. Zapowiedzi mogą podbić ceny mieszkań. Jest reakcja na GPW

Więcej o: