Polski Ład. Przedsiębiorcy zabierają głos po negocjacjach z rządem. Proponują kilka zmian

We wtorek 3 sierpnia odbyło się spotkanie konsultacyjne założeń Polskiego Ładu, w którym uczestniczyli m.in. Mateusz Morawiecki, resort finansów, ZUS, a także Tomasz Janik, który reprezentował przedsiębiorców zrzeszonych w Polskim Towarzystwie Gospodarczym. Po spotkaniu przedstawiciele PTG wydali oświadczenie.

"Jako Polskie Towarzystwo Gospodarcze zadeklarowaliśmy chęć merytorycznego opiniowania Polskiego Ładu" - napisali przedstawiciele PTG po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim.

Zobacz wideo Podpalenie punktu szczepień w Zamościu. Premier zapowiada konsekwencje

Polskie Towarzystwo Gospodarcze wydaje oświadczenie. Co popiera?

"Tomasz Janik, reprezentujący przedsiębiorców zrzeszonych w Polskim Towarzystwie Gospodarczym zgłosił wątpliwości w kontekście danych bazowych, w oparciu o które zostały przygotowane założenia Polskiego Ładu" -  czytamy w oświadczeniu PTG.

Polskie Towarzystwo Gospodarcze zakomunikowało, że popiera istotną podwyżkę kwoty wolnej od podatku, zaproponowaną w Polskim Ładzie. "Przedmiotowa kwota zbliżona jest do dwunastokrotności płacy minimalnej. Kwotę tę należy powiązać z wysokością płacy minimalnej i można to zrobić niedużym kosztem w odniesieniu do zmian zaproponowanych w Polskim Ładzie" - czytamy w stanowisku PTG, które jednocześnie zwraca uwagę, że dzięki temu rozwiązaniu "ciężar podnoszenia płac będzie ponoszony zarówno przez przedsiębiorców, jak i administrację publiczną". Ma to również pozwolić na zabezpieczenie rynku przed presją na podwyższanie płacy minimalnej oderwaną od rynkowych realiów.

PTG pozytywnie ocenia również zmiany w podatku ryczałtowym CIT Estoński, a także rozwiązania ułatwiające konsolidacje przedsiębiorstw, dotyczące inwestowania czy rynku kapitałowego. "W naszej ocenie przyczynią się one do rozwoju firm.  Rozwiązania te na pewno wymagają doprecyzowania i będziemy je oceniać w toku prac" - podaje PTG.

PTG o podatkach: Zyska dużo mniejsza grupa pracowników

Z drugiej strony Polskie Towarzystwo Gospodarcze zauważa, zmiany podatkowe są tak skonstruowane, że zyska na nich dużo mniejsza grupa pracowników, niż zakłada projekt i zapewne będzie to jedynie kilka sektorów gospodarki. "W naszej ocenie zaprezentowane dane o wysokościach wynagrodzeń w poszczególnych sektorach gospodarki nie zgadzają się z wiedzą przedsiębiorców będących praktykami jak również danymi opublikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny" - czytamy w oświadczeniu.

Zdaniem przedstawicieli PTG, podniesienie progów podatkowych i kwoty wolnej od podatku przy braku możliwości odliczania składki zdrowotnej od PIT wpłynie na wzrost kosztów wynagrodzeń w przedsiębiorstwach i odczują to zarówno przedsiębiorcy, jak i ich pracownicy.

"Sama koncepcja zniesienia możliwości odliczania składki NFZ [zdrowotnej - przyp. red.] od podatku jest słuszna. Trudno myśleć o głębszej reformie służby zdrowia w sytuacji, w której w ramach składki zdrowotnej do systemu wpływają symboliczne kwoty i NFZ musi być dotowany z innych podatków. Natomiast, w połączeniu z jednoczesnym uzależnieniem składki zdrowotnej od dochodu w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej proponowane zmiany są zbyt daleko idące" - zastrzega Tomasz Janik, prezes Polskiego Towarzystwa Gospodarczego.

Pomysły PTG na Polski Ład dotyczą nowej możliwości rozliczenia podatku

PTG uważa również, że  należałoby rozważyć w Polskim Ładzie możliwość rozliczania podatku PIT przez małżonków wraz z dziećmi. "Wprowadzenie możliwości rozliczania PIT z dziećmi dla małżeństw, zrówna ich w prawach z rodzicami samotnie wychowującymi dzieci oraz spowoduje, że głównymi beneficjentami podwyższonej kwoty wolnej od podatku obok emerytów będą rodziny" - napisano.

Przedsiębiorcy chcą również dalszych konsultacji w sprawie Polskiego Ładu. "Liczymy także na gotowość przedłużenia terminu konsultacji, jeśli w toku wspólnych prac zajdzie taka potrzeba. Na szali bowiem waży się przyszłość polskich firm" - czytamy w oświadczeniu.

Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gospodarczego jest dostępne na stronie Iptg.pl

Więcej o: