Wojewoda małopolski Łukasz Kmita ogłosił kolejny nabór do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. To program, w ramach którego samorządy mogą wnioskować o dofinansowanie budowy, przebudowy i remontów dróg lokalnych. Maksymalne dofinansowanie jednego zadania może wynieść 30 mln zł i 80 proc. kosztów jego realizacji. W ramach obecnego naboru wnioski można składać do 25 sierpnia br.
Jak podsumowuje Małopolski Urząd Wojewódzki, bilans poprzednich czterech naborów do RFRD to "prawie 800 km zmodernizowanych lub nowo powstałych dróg lokalnych, blisko 770 mln rządowych środków i ponad 700 inwestycji".
Tym razem wojewoda dołożył do kryteriów oceny wniosków nowe zasady.
Aby wzmocnić motywację samorządowców do aktywnego włączania się w promocję szczepień, zdecydowałem o wprowadzeniu dodatkowego kryterium w nowym naborze do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Tym kryterium będzie angażowanie się przez gminy i powiaty w organizację weekendowych akcji szczepień
- mówi Łukasz Kmita.
Jak klaruje małopolski urząd, premiowane przy naborze będą samorządy, które "skutecznie zorganizują akcje promujące szczepienia w ramach festynów, pikników, wydarzeń kulturalnych". Ich wnioski mogą otrzymać dodatkowych kolejno jeden, trzy albo pięć punktów. W przypadku miast powyżej pięciu tysięcy mieszkańców i gmin miejsko-wiejskich oraz powiatów ziemskich taka liczba punktów będzie przyznawała, jeśli podczas akcji zaszczepionych zostanie kolejno minimum 200, 300 lub 400 osób.
W przypadku gmin wiejskich i miast poniżej pięciu tysięcy mieszkańców, na jeden, trzy albo pięć dodatkowych punktów będzie można liczyć po zaszczepieniu podczas zorganizowanej akcji odpowiednio przynajmniej 100, 200 lub 300 osób.
Poziom wyszczepialności to jeden z aspektów, które - wobec ciągle aktualnych zagrożeń związanych z epidemią - składają się na poprawę jakości życia mieszkańców. Odbudowa potencjału gospodarczego musi być skorelowana z odbudową potencjału społecznego. Wierzę, że małopolscy samorządowcy dostrzegą ten - swego rodzaju - system naczyń połączonych. Na jakość życia mieszkańców w jednakowym stopniu obecnie składają się dobre drogi lokalne, jak i skuteczna ochrona przed koronawirusem
- komentuje wojewoda małopolski.
Rząd także kusi pieniędzmi gminy najskuteczniej zachęcające do szczepień. Zorganizował w tym celu dwa konkursy. W pierwszym ("Gmina na Medal #SzczepimySię") zapłaci po 100 tys. zł pierwszym 500 gminom, w których poziom "wyszczepienia" dojdzie do 67 proc.
W drugim konkursie ("Najbardziej Odporna Gmina") przekaże nagrody w kilku kategoriach. Po milionie złotych dostanie 49 gmin (do 30 tys. mieszkańców) z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców - po jednej z każdego byłego województwa. Takie same nagrody czekają na trzy najlepsze gminy z 30-100 tys. mieszkańców oraz na jedną z ponad 100 tys. mieszkańców. Dodatkowe dwa miliony złotych otrzyma też najlepiej "wyszczepiona" gmina w Polsce, bez względu na liczbę ludności. Konkurs kończy się 31 października br. Warunkiem otrzymania nagrody przez gminę jest poziom wyszczepienia mieszkańców osiągnie minimum 50 proc.