Auchan i Carrefour planują fuzję? Z ich połączenia powstałby handlowy gigant

Dwie największe francuskie sieci handlowe miały rozpocząć rozmowy na temat fuzji - wynika z informacji brazylijskiego dziennika Valor Economic. Jeśli do takiego połączenia rzeczywiście by doszło, to powstałby szósty największy detalista na świecie.

O możliwej fuzji Carrefoura i Auchana piszą Wiadomoscihandlowe.pl, powołując się na informacje brazylijskiego dziennika Valor Economic, który miał uzyskać tę wiedzę z trzech źródeł. Na razie Carrefour i Auchan nie potwierdziły tych doniesień.

Zobacz wideo Trudny czas restauratorów. "Jest mnóstwo ofert pracy, na które brakuje odpowiedzi"

Jak mówi, cytowany przez Valor Economic, analityk Clement Genelot z banku Bryan, Garnier&Co., fuzja tych dwóch podmiotów nie byłaby szczególnym zaskoczeniem. Ekspert wyjaśnia, że Carrefour już od jakiegoś czasu szuka nabywcy dla swoich aktywów m.in. w Polsce i na Tajwanie.

Przeszkodą w połączeniu dwóch francuskich gigantów miałyby być przepisy antymonopolowe. Nawet jeśli całą operację udałoby się "przepchnąć" we Francji, to na przeszkodzie mogą stanąć ograniczenia  obowiązujące w innych krajach - na przykład w Polsce.

Fuzja Auchana i Carrefoura. Powstałby handlowy gigant

Po fuzji dwóch francuskich sieci handlowych doszłoby do powstania jednego z największych detalistów na świecie. Jak zauważają Wiadomościhandlowe.pl, roczna sprzedaż w sieci Carrefour przekracza obecnie 70,7 mld euro. W przypadku Auchan jest to 31,6.

Osiągając przychody na poziomie ponad 100 mld euro rocznie, Carrefour-Auchan stałby się z miejsca  szóstym największym detalistą na świecie, ustępując jedynie takim gigantom, jak Walmart, Amazon.com, Costco, Kruger oraz Schwarz Group (należą do niej sieć Lidl i Kaufland).

A jak nowy twór poradziłby sobie w Polsce? W ostatnim roku Auchan osiągnął przychody na poziomie 11,05 mld zł, a w przypadku Carrefoura było to 8,28 mld zł. W sumie daje to ok. 19 mld zł. Z wyliczeń WH wynika, że plasowałoby to nową sieć na czwartym miejscu, za plecami Biedronki, Eurocash i Lidla. Portal zauważa jednak, że na drodze do połączenia obydwu sieci w Polsce stanąłby zapewne UOKiK.

Media: Carrefour Polska wystawiony na sprzedaż

Pod koniec czerwca francuskie media informowały o planach sprzedaży sieci Carrefour Polska. Firma zaprzeczyła, że podjęła taką decyzję, ale jednocześnie stwierdziła w komunikacie, że rozpatruje różne możliwości co do swoich aktywów.

Na początku roku  przejęciem całej grupy Carrefour zainteresowała się kanadyjska firma Alimentation Couche-Tard, która jest operatorem stacji paliw Circle K. Oferta o wartości 20 mld dolarów została ostatecznie cofnięta, gdy francuski rząd zapowiedział, że nie dopuści do tej transakcji, aby zagwarantować bezpieczeństwo żywnościowe Francji - przypomina agencja Bloomberg.

Więcej o: