Brexit. Brytyjczycy zapłacą za wjazd do Unii Europejskiej. Płatne zezwolenie już od 2022 roku

Brexit sprawił, że Brytyjczycy będą musieli uzyskać zezwolenie na wjazd do Unii Europejskiej. Za uzyskanie takiej zgody zapłacą 7 euro. Zmiany przedstawione przez Komisję Europejską wejdą w życie w przyszłym roku.
Zobacz wideo Korek na granicy brytyjsko-francuskiej. "To pokazuje, jak poważną sprawą jest brexit"

Komisja Europejska potwierdziła, że europejski system informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż (ETIAS) zostanie uruchomiony w 2022 r. Będzie on miał zastosowanie do obywateli państw trzecich, z których można wjeżdżać do strefy Schengen bez wizy. Nowy system będzie wymagał uzyskania zezwolenia na podróż do Unii Europejskiej i wniesienia opłaty.

Brexit. Podróżni z Wielkiej Brytanii będą płacić za wjazd do UE

Przed wjazdem do UE, podróżni będą musieli wypełnić formularz elektroniczny. Informacje zawarte w każdym wniosku będą automatycznie porównywane z bazami danych UE i Interpolu. Zezwolenia na wjazd do Unii Europejskiej mają być w większości przypadków wydawane natychmiastowo. Formularze mają być rozpatrywane indywidualnie przez właściwe organy, jeśli wymagana będzie ich dokładniejsza analiza. Zezwolenia na podróż do Unii będą kosztować 7 euro i będą ważne przez 3 lata.

Zmiany będą dotyczyć obywateli państw trzecich, zwolnionych z obowiązku wizowego. Brexit sprawił, że do tego grona dołączy również Wielka Brytania. Mieszkańcy Wysp również będą musieli uzyskać zezwolenie na wjazd do UE i dokonać opłaty.

Zanim wybrała Brexit, Wielka Brytania była zwolennikiem nowej opłaty

Rząd Wielkiej Brytanii już zapowiedział, że nie wprowadzi podobnej opłaty dla Unii Europejskiej i strefy Schengen. - Nie mamy takich planów - powiedziała w środę ministra ds. uniwersytetów Michelle Donelan w rozmowie z LBC. Z kolei jak dowiedział się "Guardian", Wielka Brytania była niegdyś wielkim zwolennikiem wprowadzenia zezwoleń i opłat na wjazd do UE. Rząd premiera Davida Camerona wyraził poparcie dla tej propozycji w kwietniu 2016 r., gdy została przedstawiona przez Komisję Europejską - na trzy miesiące przed referendum ws. Brexitu.

Więcej o: