500 plus - ile kosztowało nas to świadczenie od kwietnia 2016 roku? Dane Ministerstwa Rodziny

Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że dotychczas program "Rodzina 500 plus" kosztował podatników ponad 156 miliardów złotych. Świadczenie obowiązuje od kwietnia 2016 roku.

Z programu "Rodzina 500 plus" korzysta obecnie 6,6 mln dzieci w Polce. Rocznie trafia do nich 41 mld złotych. Z kolei obsługa świadczenia od początku jego powstania do czerwca bieżącego roku kosztowała państwo 1,8 miliarda złotych. 

Zobacz wideo Tusk: Nikt nikomu nie zabierze 500+

Program "Rodzina 500 plus" w liczbach 

Program "Rodzina 500 plus "to główny instrument polityki rodzinnej realizujący trzy główne cele: poprawę sytuacji demograficznej, redukcji ubóstwa wśród najmłodszych, inwestycji w rodzinę" - czytamy w komunikacie resortu rodziny. Ministerstwo informuje także, że świadczenie jest "najbardziej znaczącą  pomocą finansową ze strony państwa dla rodzin".

Świadczenie przysługuje wszystkim rodzinom z dziećmi od ich narodzin do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Program ruszył w kwietniu 2016 roku, od tamtego czasu świadczenie kosztowało państwo ponad 156 mld zł.

Najwięcej dzieci korzysta z programu w województwach: 

  • mazowieckim (992,1 tys.),
  • śląskim (703,2 tys.),
  • wielkopolskim (636,5 tys.),
  • małopolskim (580,4 tys.),
  • dolnośląskim (446,2 tys.).

Jak otrzymać świadczenie 500 plus?

Od 2021 roku prawo do uzyskania świadczenia jest ustalane na roczny okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego. Ministerstwo rodziny przypomina, że warunkiem otrzymania świadczenia na okres świadczeniowy 2021/2022 rozpoczynający się 1 czerwca 2021 r., jest złożenie nowego wniosku.

"Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego należy złożyć do gminnego organu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Chodzi tu o urząd miasta/gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inną jednostkę organizacyjną gminy (np. centrum świadczeń)" - czytamy w komunikacie resortu rodziny. 

Wnioski drogą elektroniczną można złożyć przez:

  • Portal Informacyjno-Usługowy Empatia,
  • bankowość elektroniczną,
  • portal PUE ZUS.
Więcej o: