500 plus - ile kosztowało nas to świadczenie od kwietnia 2016 roku? Dane Ministerstwa Rodziny

Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że dotychczas program "Rodzina 500 plus" kosztował podatników ponad 156 miliardów złotych. Świadczenie obowiązuje od kwietnia 2016 roku.

Z programu "Rodzina 500 plus" korzysta obecnie 6,6 mln dzieci w Polce. Rocznie trafia do nich 41 mld złotych. Z kolei obsługa świadczenia od początku jego powstania do czerwca bieżącego roku kosztowała państwo 1,8 miliarda złotych. 

Zobacz wideo Tusk: Nikt nikomu nie zabierze 500+

Program "Rodzina 500 plus" w liczbach 

Program "Rodzina 500 plus "to główny instrument polityki rodzinnej realizujący trzy główne cele: poprawę sytuacji demograficznej, redukcji ubóstwa wśród najmłodszych, inwestycji w rodzinę" - czytamy w komunikacie resortu rodziny. Ministerstwo informuje także, że świadczenie jest "najbardziej znaczącą  pomocą finansową ze strony państwa dla rodzin".

Świadczenie przysługuje wszystkim rodzinom z dziećmi od ich narodzin do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Program ruszył w kwietniu 2016 roku, od tamtego czasu świadczenie kosztowało państwo ponad 156 mld zł.

Najwięcej dzieci korzysta z programu w województwach: 

  • mazowieckim (992,1 tys.),
  • śląskim (703,2 tys.),
  • wielkopolskim (636,5 tys.),
  • małopolskim (580,4 tys.),
  • dolnośląskim (446,2 tys.).

Donald Tusk w Nakle nad Notecią Maląg o słowach Tuska: "Obrażają polskie kobiety". Co naprawdę powiedział?

Jak otrzymać świadczenie 500 plus?

Od 2021 roku prawo do uzyskania świadczenia jest ustalane na roczny okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego. Ministerstwo rodziny przypomina, że warunkiem otrzymania świadczenia na okres świadczeniowy 2021/2022 rozpoczynający się 1 czerwca 2021 r., jest złożenie nowego wniosku.

"Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego należy złożyć do gminnego organu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Chodzi tu o urząd miasta/gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inną jednostkę organizacyjną gminy (np. centrum świadczeń)" - czytamy w komunikacie resortu rodziny. 

Ratownik zarobił niecałe 3,2 tys. za miesiąc pracy. 'Pomagamy ludziom, którzy nie istnieją dla społeczeństwa' 3,2 tys. dla ratownika za miesiąc pracy. "Współczesna forma niewolnictwa"

Wnioski drogą elektroniczną można złożyć przez:

  • Portal Informacyjno-Usługowy Empatia,
  • bankowość elektroniczną,
  • portal PUE ZUS.
Więcej o: