Francja. Drastyczny spadek produkcji wina. "Najgorsza agronomiczna katastrofa początku stulecia"

Tegoroczna produkcja wina we Francji spadnie nawet 30 proc. - wynika ze statystyk rządowych. Z kolei zbiory moreli będą mniejsze aż o połowę i najmniejsze od 42 lat. - To najgorsza agronomiczna katastrofa początku stulecia - powiedział minister rolnictwa Julien Denormandie.
Zobacz wideo Czy przed szczepieniem na COVID-19 i po nim można spożywać alkohol?

Ministerstwo rolnictwa Francji prognozuje, że z powodu wiosennych przymrozków, niekorzystnej pogody i chorób w 2021 r. nastąpi spadek produkcji wina - podaje francuskie radio RFI. Ministerstwo spodziewa się, że tegoroczna produkcja będzie wręcz na "historycznie niskim" poziomie.

Francja. Mocny spadek produkcji wina

Letnia deszczowa pogoda sprzyja występowaniu chorób wśród winorośli, takich jak mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy. Oczekuje się, że tegoroczny zbiór będzie mniejszy o połowę. Służba statystyczna ministerstwa rolnictwa (Agreste), na którą powołuje się RFI podaje, że w 2021 r. francuscy producenci wytworzą od 32,6 mln do 35,6 mln hektolitrów wina. Dla porównania, w 2020 r. wyprodukowano niemal 50 milionów hektolitrów tego alkoholu.

Według stanu na dzień 1 sierpnia 2021 r. produkcja wina może utrzymać poziom z 1977 roku, gdy zbiory zmalały z powodu niszczycielskich przymrozków i letnich opadów deszczu. Francja zajmuje obecnie drugie miejsce na świecie pod względem powierzchni upraw winorośli.

Francja. Zbiory moreli najmniejsze od 42 lat

Wiosenne przymrozki zaszkodziły również drzewom owocowym. Tegoroczne zbiory moreli będą mniejsze o połowę w porównaniu do średniej z lat 2016-2020 i najmniejsze od 42 lat - podaje tygodnik "L'Express". - To najgorsza agronomiczna katastrofa początku stulecia - powiedział minister rolnictwa Julien Denormandie, cytowany przez lokalny dziennik "Libération". Premier Francji Jean Castex zapowiedział wsparcie finansowe dla poszkodowanych producentów wina w wysokości 1 miliarda euro.

Więcej o: