Polacy słono zapłacą za sprzęt AGD. Jesienią ceny mogą wzrosnąć nawet o 20 procent. Winna pandemia

Pralki, lodówki, zmywarki czy kuchenki mogą być wkrótce droższe nawet o 20 proc. Producenci sprzętu AGD zmagają się bowiem z falą podwyżek. Aluminium, miedź, a także transport morski w wyniku pandemii COVID-19 kosztują znacznie więcej niż w 2019 roku.

Pandemia koronawirusa może przełożyć się na spore wzrosty cen sprzętów AGD. Zarówno sieci handlowe jak i producenci potwierdzają, że przez wzrost kosztów utrzymanie dotychczasowych warunków sprzedaży jest po prostu niemożliwe. 

Zobacz wideo Jak najłatwiej wyczyścić urządzenia kuchenne - piekarnik, zmywarkę i kran?

Epidemia COVID-19 dopadła sprzęt AGD. Będzie drożej

Podwyżki mogą sięgnąć nawet 20 proc. Producenci muszą bowiem płacić coraz więcej za materiały, z których sprzęt AGD składa się w 30-50 proc. 

- Notowania aluminium na początku sierpnia na londyńskiej giełdzie metali sięgnęły 2575,5 dol. za tonę, wobec ok. 1700–1800 dol. w 2019 r. czy 1450 dol. w 2020 r. Za miedź trzeba dziś zapłacić 9503 dol. za tonę, wobec ok. 5600–5700 przed pandemią i 4600 w marcu 2020 - wylicza w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Maciej Nałęcz z Santander Banko Polska.

Sprzęt AGD, zdjęcie ilustracyjneZepsuta lodówka bez gwarancji to nie jej koniec. Unijne "prawo do naprawy"

Drogi transport to wyższe ceny. Na świecie brakuje kontenerów

Nie mniej istotna przyczyna wzrostów to wyższe koszty transportu morskiego. - Szacuje się, że tegoroczny wskaźnik globalnego popytu na transport kontenerowy wyniesie nawet 7 proc. Jedną z przyczyn jest rekordowo wysoki popyt na kierunku Chiny-Stany Zjednoczone - wyjaśnia w rozmowie z dziennikiem Przemysław Komar, dyrektor frachtu morskiego w Rohlig Suus Logistics.

Wypowiedzi innych ekspertów potwierdzają tę tezę. - W ciągu pandemicznego 2020 roku średnia cena wysyłki kontenera do Europy wzrosła z 3 tys. do ok. 10 tys. dolarów. Teraz, przez nowe ogniska koronawirusa, cena transportu w Guangdongu skoczyła do 12-14 tys. USD i wciąż rośnie - wyjaśniał w czerwcu w rozmowie z PAP pracownik kantońskiego biura jednego z największych przedsiębiorstw logistycznych świata, który nie chciał podawać nazwiska z powodu polityki prasowej firmy.

Wzrost cen transportu morskiego zauważają też międzynarodowi analitycy. - W ostatnim czasie odnotowaliśmy zatory w Los Angeles, czy w Kanale Sueskim, który był zamknięty przez tydzień. Zamknięty był też przez tydzień jeden z największych portów w Chinach. To zmniejsza zdolność rynku - tłumaczy ekspert cytowany przez CNBC. 

Za standardowy kontener wysłany z Chin do USA trzeba dziś zapłacić 20 tys. dolarów. To cena wyższa nawet o 500 proc. w porównaniu do tej sprzed roku.

Wybierając pralkę ze zmniejszonym zużyciem wody można zaoszczędzić w ciągu roku do 250 zł (w porównaniu do starego urządzenia). Przy pralce o wysokiej efektywności energetycznej i niskim poborze wody być może nam się więc nawet opłaci wymiana na nową.Nowe oznaczenia sprzętu AGD. Przez normy unijne znikną "plusy"

Polacy kupują coraz więcej sprzętów AGD

Producenci sprzętu, pomimo pandemii, nie mają - jak na razie - powodów do narzekań. W 2020 roku Polacy wydali bowiem na sprzęt AGD ponad 13 mld zł. Względem roku 2019 wzrost sięgnął ok. 15 proc. Głównie za sprawą średniej ceny produktów - wynika z badań Applia. 

Łączna liczba zakupionych produktów sięgnęła ok. 13 mln. 2/3 tej kwoty Polacy przeznaczyli na duże AGD, lodówki i zamrażarki. Ich sprzedaż w 2020 r. sięgnęła 1,5 mln szt. i była o 140 tys. szt. większa niż rok wcześniej. Pralki znalazły 1,4 mln nabywców (wzrost o 80 tys. sztuk), kuchenki i piekarniki sprzedały się w ilości 1,1 mln szt. (wzrost 90 tys.), zmywarki w ilości 900 tys. szt. (o 120 tys. szt. więcej). O 90 tys. wzrosła też sprzedaż płyt indukcyjnych - osiągnęła poziom 800 tys. - W roku 2020 znacząco zmienił się proces zakupowy konsumenta. Na szczęście polska branża detaliczna AGD już znacznie wcześniej inwestowała w rozwój elektronicznych kanałów sprzedaży, co pozwoliło bardzo szybko przystosować się do zmieniających się trendów konsumenckich – komentuje Konrad Pokutycki, przewodniczący rady Applia Polska i prezes BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego.

Więcej o: