Polskie towary mają zniknąć z "najlepszych półek" w sklepach. Mer Mińska: Postawiliśmy sprawę brutalnie

Mer Mińska chce, aby towary importowane z krajów, które nałożyły sankcje na Białoruś, były wystawiane w sklepowych półkach na mniej widocznych miejscach. Zagroził supermarketom konsekwencjami, jeśli nie dostosują się do tej decyzji.

Portal internetowy największej państwowej gazety "SB. Biełaruś Siewodnia" poinformował, że mer Mińska pod koniec lipca przeprowadził poważną naradę z handlowcami. Uładzimir Kucharou powiedział, że obecnie wiele krajów w tym Ukraina, Litwa i Polska nałożyło na Białoruś sankcje.

Zobacz wideo Biedroń o sankcjach dla Białorusi: Na razie nadal jest jeden do zera dla Putina i Łukaszenki

Białoruś. Polskie towary mają zniknąć z "najlepszych półek"

Tymczasem produkty z wymienionych krajów są ustawiane na najlepszych półkach sklepowych. Z kolei - jak stwierdził - białoruskich towarów należy szukać. Dlatego sieciom handlowym postawiono warunek: "albo sytuacja się zmieni, albo zostaną podjęte działania". Mer Mińska uważa, że takie same decyzje powinny być podjęte w całym kraju.

Białorusini ciągną do Polski. Pracować i żyćBiałorusini ciągną do Polski. Gospodarka korzysta, ale jest i ryzyko

- Postawiliśmy sprawę brutalnie: Albo sytuacja się zmieni, albo podejmiemy działania. Przy czym, taka decyzja moim zdaniem powinna zapaść na poziomie całego kraju - oświadczył przewodniczący władz miasta cytowany przez Polską Agencję Prasową. 

Zdaniem ekspertów białoruskie władze powinny się obawiać towarów z Rosji

Tymczasem w opinii komentatorów wypowiedź mera Mińska wpisuje się w szerszą antyzachodnią retorykę białoruskich władz i państwowych mediów. Na białoruskim rynku dominują supermarkety należące do miejscowych biznesmenów i jeśli jakieś towary wykładane są na najlepszych pólkach to tylko dlatego, że dobrze się sprzedają i przynoszą zysk. Z obserwacji sklepowych półek wynika, że białoruskie władze powinny raczej obawiać się coraz większego napływu towarów produkowanych w Rosji w tym również tych znanych zagranicznych marek.

otwarcie sklepu Reserved w Mińsku (Białoruś)Otworzyli sklep polskiej sieci na Białorusi. Zainteresowanie? Zobaczcie sami

Więcej o: