Emerytury w 2022 r. Niektórzy zyskają na Polskim Ładzie 4 tys. zł. Sprawdź, ile możesz dostać [TABELA]

Na zmianach zawartych w projekcie Polski Ład może skorzystać wielu emerytów. Stanie się tak, jeśli w życie wejdzie zakładane zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych. W 2022 r. niektórzy emeryci mogą zyskać nawet 4 tys. złotych.

Oprócz zmian zawartych w projekcie Polskiego Ładu, w przyszłym roku emerytów czeka waloryzacja świadczeń. Jak wynika z rządowego rozporządzenia, zostanie ona ustalona na najniższym ustawowym poziomie - wyniesie zatem 4 proc. Oznacza to, że najniższe emerytury, wraz ze zmianami z Polskiego Ładu, wzrosną o ponad 100 zł miesięcznie na rękę. Dodatkowo, w kwietniu seniorzy dostaną także prezent w postaci trzynastej emerytury. Będzie to jednak jedyny dodatek, bowiem na rok 2022 rząd nie zaplanował wypłaty czternastek.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Ile zyskają emeryci w 2022 r.?

Według wyliczeń "Faktu", zliczając wszystkie zaplanowane na przyszły rok zmiany, osoby mające dziś najniższą emeryturę dostaną o ok. 2,4 tys. zł w całym 2022 r., natomiast seniorzy dostający obecnie świadczenie w kwocie 2,5 tys. zł zyskają ok. 4 tys. zł.

Emerytura (zdjęcie ilustracyjne)Emerytury. ZUS podał prognozy. Nie jest dobrze, świadczenia są głodowe

Jak przypomina "Fakt", są i zmiany na minus - to brak odliczenia składki zdrowotnej, co oznacza, że każdy emeryt będzie musiał oddać 9 proc. świadczenia państwu. Osoby ze świadczeniami do 4,9 tys. zł brutto na pewno zyskają.

Ile wyniesie w 2022 r. trzynasta emerytura?

Jeśli ufać rządowym prognozom, "13" wyniesie 1,3 tys. zł i 91 gr brutto. Około 70 proc. emerytów nie zapłaci także od niej PIT. "Przy założeniu, że „13" wyniesie ok. 1,3 tys. zł, to podatku od niej nie zapłaci emeryt otrzymujący w 2022 r. świadczenie w średniomiesięcznej wysokości do ok. 2,4 tys. zł" - dowiedział się "Fakt" w Ministerstwie Finansów. Od "13" trzeba będzie natomiast zapłacić składkę zdrowotną i wtedy wyniesie ona 1 083 zł i 84 gr. Emeryci z wyższymi świadczeniami dostaną ok. 1061 zł.

Sprawdź, jaką emeryturę dostaniesz w 2022 r.

Emerytura w 2022 r.Emerytura w 2022 r. Fot. 'Fakt'

Więcej o: