Sejm zajmie się "lex TVN" w środę o 11:30. Zmieniono harmonogram posiedzenia

Zgodnie z doniesieniami Sejm będzie obradował nad "lex TVN" na najbliższym posiedzeniu, czyli w środę 11 sierpnia. Harmonogram podaje, że izba ma zająć się ustawą o godzinie 11:30.

Sejm zajmie się jutro o godzinie 11:30 poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji. Na stronie sejmowej opublikowano harmonogram jutrzejszych prac.

Zobacz wideo Tusk namawia do obrony TVN-u i komentuje: Najlepszym sposobem dyskredytacji TVP jest mówienie prawdy

"Lex TVN" jutro w Sejmie. Nowelizacja zamknie media na kapitał spoza EOG

Projekt nowelizacji zakłada zmiany w regulacjach dotyczących przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału zagranicznego. Nowe przepisy umożliwiałby przyznanie koncesji jedynie podmiotom z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego niezależnym od osób, instytucji czy firm zagranicznej spoza tego obszaru. Rzecznik PiS Radosław Fogiel mówił dziś, że podobne regulacje są we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Porozumienie Jarosława Gowina zapowiedziało, że poprze projekt po spełnieniu jego warunku. Proponuje, by rozszerzyć grupę krajów mających dostęp do rynku medialnego w Polsce o państwa należące do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w tym Stany Zjednoczone.

Protesty przeciwko "lex TVN"

W całej Polsce o godzinie 18.00 rozpoczęły się protesty przeciwko "lex TVN". Manifestacje pod hasłem "Wolne media. Wolni ludzie. Wolna Polska" odbywają się w 30 miastach Polski. Organizatorami demonstracji są m.in.: Komitet Obrony Demokracji, Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Do Sejmu we wtorek trafił również apel mediów w obronie TVN. Podpisało go 771 redaktorów naczelnych i dziennikarzy. Również międzynarodowe organizacje wyrażają sprzeciw i apelują do posłów o odrzucenie ustawy. W tej sprawie wystosowano list otwarty. 

Więcej o: