500 plus z wyrównaniem. Jak otrzymać wyższe świadczenie?

Niektóre rodziny mogą liczyć na 500 plus z wyrównaniem. Kluczowy dla uzyskania wyższego świadczenia był jednak termin złożenia wniosku. Kto może licyć na więcej pieniędzy? Odpowiadamy.

Złożenie wniosku po 30 czerwca sprawi, że rodzice otrzymają świadczenie od miesiąca, w którym złożą wniosek - tłumaczył w czerwcu wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Wyrównanie przysługuje zatem tym rodzicom, którzy złożyli wniosek o 500 plus do 30 czerwca 2021 r. 

Zobacz wideo Tusk: Nikt nikomu nie zabierze 500+

500 plus. Zmiany we wnioskach

Wiceminister Szwed wyjaśnił, że wnioski składane są od 1 lutego i zdecydowana większość rodziców już to zrobiła. W ubiegłym roku rodzice nie musieli składać wniosku o świadczenie wychowawcze. W tym roku jest to konieczne. Obecnie prawo do świadczenia ustalane jest na okres od 1 czerwca 2021 roku do 31 maja 2022 roku. Zgodnie więc z nowymi przepisami, o 500 plus należy wnioskować co roku.

500 plus. Jakie są terminy składania wniosku?500 plus. Wnioski złożone do końca czerwca wypłacane z wyrównaniem

Jak złożyć wniosek o 500 plus?

Wnioski można składać przez internet za pośrednictwem portalu Empatia oraz z wykorzystaniem serwisów transakcyjnych banków. Istnieje także możliwość złożenia papierowego formularza. Choć dopiero od tego roku o 500 plus należy wnioskować co roku, to rząd szykuje już zmiany w programie. Od 2023 roku  wnioski mają być rozpatrywane automatycznie. Z zapisu projektu, który trafił do wykazu prac legislacyjnych, wynika, że dokumenty będzie można składać jedynie w formie elektronicznej. Co więcej, wypłata świadczeń ma odbywać się bezgotówkowo, przelewem na wcześniej wskazany numer konta.

Rodzina - zdjęcie ilustracyjne500 plus - ile kosztowało nas od kwietnia 2016 roku? Dane ministerstwa

Świadczenie "500 plus" przysługuje od narodzin dziecka do ukończenia przez nie 18 lat. Obejmuje zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej. Obecnie wypłatą świadczenia zajmują się samorządy, od 2023 miałby przejąć je ZUS.

Więcej o: