Nowelizację poparło 228 posłów, 216 było przeciw, a 10 wstrzymało się. Co ciekawe, Marek Suski, który jest wnioskodawcą "lex TVN", zapowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość złoży w Senacie poprawkę, dzięki której wciąż będzie możliwe emitowanie programu TVN24.
"Decyzja Sejmu w sprawie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji jest wprost wymierzona w TVN, stanowi także bezprecedensowy atak na wolność słowa i niezależność mediów. Będziemy zdecydowanie i konsekwentnie bronić TVN24 i pozostałych kanałów TVN Grupa Discovery" - czytamy w oświadczeniu TVN.
"Wynik tego głosowania podważa prawo własności, powodując niepokój inwestorów zagranicznych w Polsce. Bez wątpienia godzi też w fundamenty polsko-amerykańskiego sojuszu zbudowanego w ostatnich 30 latach" - pisze dalej zarząd.
"Apelujemy do Senatu oraz do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej o odrzucenie projektu w obecnym kształcie. Od tego zależy, czy Polska nadal będzie postrzegana na arenie międzynarodowej jako kraj demokratyczny i wiarygodny dla inwestorów" - apelują władze TVN.
Nowe przepisy pozwolą na przyznanie koncesji jedynie tym podmiotom, które mają siedzibę w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego niezależnym od osób, instytucji czy firm zagranicznych spoza tego obszaru. A stacja TVN24, której obecnie dotyczy sprawa, powiązana jest kapitałowo z firmą z USA i działa w ramach spółki Polish Television Holding z siedzibą w Holandii.