Wyniki głosowania "lex TVN". Zarząd telewizji wydał oświadczenie. "Bezprecedensowy atak na wolność"

11 sierpnia Sejm przyjął nowelizację ustawy medialnej, która wprowadza ograniczenia dotyczące przyznawania koncesji dla mediów z udziałem kapitału zagranicznego. Projekt nazywany "lex TVN" na początku skierowany zostanie przeciwko kanałowi informacyjnemu TVN24, którego koncesja wygasa za kilkadziesiąt dni. W związku z przyjęciem uchwały zarząd TVN wydał oświadczenie.

Nowelizację poparło 228 posłów, 216 było przeciw, a 10 wstrzymało się. Co ciekawe, Marek Suski, który jest wnioskodawcą "lex TVN", zapowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość złoży w Senacie poprawkę, dzięki której wciąż będzie możliwe emitowanie programu TVN24.

Zobacz wideo Opozycja w czasie przemówienia Suskiego w sprawie lex TVN: "Hańba nie zaszczyt!"

"Lex TVN". Zarząd TVN wydał oświadczenie

"Decyzja Sejmu w sprawie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji jest wprost wymierzona w TVN, stanowi także bezprecedensowy atak na wolność słowa i niezależność mediów. Będziemy zdecydowanie i konsekwentnie bronić TVN24 i pozostałych kanałów TVN Grupa Discovery" - czytamy w oświadczeniu TVN.

"Wynik tego głosowania podważa prawo własności, powodując niepokój inwestorów zagranicznych w Polsce. Bez wątpienia godzi też w fundamenty polsko-amerykańskiego sojuszu zbudowanego w ostatnich 30 latach" - pisze dalej zarząd.

Zarząd TVN apeluje. Zwraca się do Senatu i Andrzeja Dudy

"Apelujemy do Senatu oraz do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej o odrzucenie projektu w obecnym kształcie. Od tego zależy, czy Polska nadal będzie postrzegana na arenie międzynarodowej jako kraj demokratyczny i wiarygodny dla inwestorów" - apelują władze TVN.

Nowe przepisy pozwolą na przyznanie koncesji jedynie tym podmiotom, które mają siedzibę w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego niezależnym od osób, instytucji czy firm zagranicznych spoza tego obszaru. A stacja TVN24, której obecnie dotyczy sprawa, powiązana jest kapitałowo z firmą z USA i działa w ramach spółki Polish Television Holding z siedzibą w Holandii.

Więcej o: