Jest decyzja sieci Biedronka. Wszystkie sklepy zamknięte w niedzielę 15 sierpnia. "Ze względu na dobro pracowników"

Od kilku tygodni ponad 400 sklepów sieci Biedronka pracuje we wszystkie niedziele, również te objęte zakazem handlu. Według nieoficjalnych informacji 15 sierpnia placówki portugalskiego giganta mają być jednak zamknięte.

Biedronka zamknie w najbliższą niedzielę wszystkie sklepy. Również te, które mają status placówki pocztowej - przed kilkoma tygodniami portugalski gigant poinformował, że kilkadziesiąt jego placówek będzie realizowało usługę "Odbiór w Punkcie" na podstawie umowy z Pocztą Polską

Zobacz wideo Biedronka czy jednak Lidl? Porównujemy aplikacje dwóch największych dyskontów w Polsce

Biedronka zamknie sklepy w niedzielę 15 sierpnia. "Zgodnie z prawem mógłby działać"

Jak ustalił portal Wiadomoscihandlowe.pl, decyzja Jeronimo Martins została podjęta "ze względu na dobro pracowników". Formalnie rzecz biorąc, placówki sieci Biedronka mogłyby pracować. Zgodnie z obecnymi przepisami pozwala to na prowadzenie działalności także w niedziele objęte zakazem handlu.

Najbliższa niedziela 15 sierpnia jest jednak świętem. W kościele katolickim przypada bowiem na ten dzień święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny,  tzw. Matki Bożej Zielnej.

Złote Tarasy Będą zmiany ws. zakazu handlu? "To, co się dzieje, urąga powadze państwa"

420 sklepów sieci Biedronka pracuje w niedziele

Decyzja sieci nie odnosi się do innych niedziel, w tym niehandlowych. Obecnie spośród ponad trzech tysięcy placówek, którymi dysponuje spółka, w niedziele otwartych jest 420. 

Nie wiadomo jednak, jak długo możliwość prowadzenia działalności w te dni się utrzyma. "Solidarność" złożyła w Sejmie nowelizację ustawy. Przewiduje ona kluczową poprawkę: działalność pocztowa, która dziś umożliwia sklepom prowadzenie sprzedaży w niedziele, musiałaby być działalnością przeważającą. W praktyce funkcjonować mogłyby tylko oddziały Poczty Polskiej i innych operatorów, których podstawową działalnością są usługi pocztowe. 

Podczas środowego posiedzenia Sejmu nowelizacja nie znalazła się nawet w harmonogramie. Parlamentarzyści skupili się na ustawie "lex TVN" i zmianach w wynagrodzeniu dla osób zajmujących eksponowane stanowiska. Sejm zajmie się nowelizacją najwcześniej na posiedzeniu zaplanowanym na 15 i 16 września.

Poprosiliśmy sieć Biedronka o komentarz. Kiedy go otrzymamy, tekst zostanie zaktualizowany

Biedronka vs. Lidl Biedronka czy Lidl? Klienci coraz rzadziej lojalni wobec dyskontów

Więcej o: