"Gierkówka" odchodzi w zapomnienie. Otwarcie nowego odcinka A1 Piotrków Trybunalski-Kamieńsk

Tzw. gierkówka to droga krajowa nr 1. Trasa jest wysłużona i w złym stanie. Od piątku nie ma już jednak konieczności wybierania tej trasy. Drogowcy otwierają bowiem nowy odcinek autostrady A1 między Piotrkowem Trybunalskim a Kamieńskiem.

Tak zwana "gierkówka" przechodzi do historii. Drogowcy zapowiadają, że od piątku (13.08) kierowcy będą mogli korzystać z nowego odcinka autostrady A1 między Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem. Tym samym skończy się uciążliwa jazda po starej, mocno zniszczonej nawierzchni drogi krajowej numer 1, którą potocznie nazywano "gierkówką".

Zobacz wideo Czy w Polsce budujemy drogi drożej niż w Europie? Rzecznik GDDKiA odpowiada

Autostrada A1 na odcinku Piotrków Trybunalski-Kamieński. Do końca roku cztery kolejne odcinki

Udostępnionych zostanie prawie siedem kilometrów betonowej jezdni między miejscowościami Wygoda i Parzniewice, co oznacza, że cały 25-kilometrowy odcinek między Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem będzie można pokonać po nowej drodze. Od dziś, kierowcy podróżujący autostradą A1 na całym, lecz będącym nadal w budowie 81-kilometrowym odcinku od Tuszyna do początku obwodnicy Częstochowy będą mieli do dyspozycji nową nawierzchnię.

Przed końcem roku drogowcy oddadzą natomiast do ruchu cztery z pięciu odcinków budowanej A1, od Tuszyna do węzła Piotrków Trybunalski Południe oraz od Kamieńska do początku obwodnicy Częstochowy, łącznie z drugim wiaduktem nad linią kolejową.

"Gierkówka" ustępuje nowej drodze

Autostrada na tych odcinkach zastąpi drogę numer jeden, czyli "gierkówkę", która nazwę zawdzięcza pierwszemu sekretarzowi PZPR Edwardowi Gierkowi. To on był w latach 70. ubiegłego wieku inicjatorem budowy tej trasy. Miała to być droga szybkiego ruchu, ale wszystkie jej skrzyżowania były na jednym poziomie, co wydłużało czas podróży i obniżało jej komfort i bezpieczeństwo.

Więcej o: