W Janowie Podlaskim rozpoczął się Narodowy Pokaz Koni Arabskich. W niedzielę aukcja Pride of Poland

W piątek 13 sierpnia rozpoczął się 43. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi w stadninie w Janowie Podlaskim. W niedzielę odbędzie się licytacja 16 zwierząt.

W tym roku na pokazy zapisano rekordową liczbę 150 koni, z czego 69 osobników pochodzi ze stadnin państwowych, a pozostałe należą do właścicieli prywatnych. Narodowy pokaz koni arabskich rozpoczął się w piątek od prezentacji ogierów. W sobotę będą oceniane klacze. Pokazy odbywają się w różnych kategoriach wiekowych koni.

Zobacz wideo Kluzik-Rostkowska: z jakichś powodów PiS nie chce pokazać audytu Janowa

W niedzielę licytacja koni czystej krwi arabskiej Pride of Poland

W niedzielę zostaną przyznane czempionaty dla najlepszych koni, które wybierze międzynarodowe jury. Wybrany zostanie też najlepszy koń pokazu - Best in Show. Tegoroczną nowością będzie przyznanie dodatkowej nagrody Best in Show Pure Polish, której fundatorem jest Polski Związek Hodowców Koni Arabskich.

Nagrodą Best in Show Pure Polish będzie kopia obrazu "Jeździec na koniu" Juliusza Kossaka, przedstawiająca księcia Józefa Poniatowskiego na ogierze arabskim Szumka.

Zwieńczeniem imprezy będzie aukcja Pride of Poland, na którą wystawionych zostanie 16 koni. Faworytem tegorocznej aukcji jest ogier Equator ze stadniny w Michałowie. Podczas ubiegłorocznej aukcji Pride of Poland sprzedano 10 koni za 1 milion 600 tysięcy euro

Straty słynnej hodowli po "dobrej zmianie"

Jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, Stadnina Koni Janów Podlaski w 2020 roku odnotowała stratę w wysokości 3,53 mln zł. Legendarna hodowla arabów problemy finansowe ma od lat. 

W 2019 roku Janów przyniósł stratę w wysokości 1,25 mln zł. W porównaniu z rokiem 2018 oznaczało to sporą poprawę, bo spółka odnotowała wówczas stratę w wysokości 3,3 mln zł. W 2017 roku była na minusie 1,6 mln zł.

Wcześniej jednak spółka radziła sobie wyśmienicie - w 2015 i 2016 r. odnotowywała zyski w wysokości kolejno ok. 3,2 mln zł oraz 81 tys. zł.

Więcej o: