Gowin ostrzega przed Polskim Ładem: Ok. 50-proc. podwyżka podatku dla rzeszy przedsiębiorców

- Sądzę, że w planach prezesa Kaczyńskiego są przedterminowe wybory wiosną przyszłego roku - stwierdził w rozmowie z portalem "Business Insider" prezes Porozumienia i były wicepremier Jarosław Gowin. Jak ocenił polityk, celem prezesa Prawa i Sprawiedliwości jest "zdążenie z wyborami przed drastycznymi cięciami budżetowymi, które będą niezbędne w 2023 roku".

W środę prezydent Andrzej Duda odwołał Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii. Stało się to na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego. Gowin utworzył koło poselskie Porozumienia, w którym zasiada obecnie pięciu parlamentarzystów.

Jak wyjaśniał rzecznik rządu Piotr Müller, premier podjął decyzję o dymisji Jarosława Gowina, biorąc pod uwagę "przede wszystkim brak wystarczających postępów nad kluczowymi projektami Polskiego Ładu, które należą do jego resortu". Przypomniał również, że w maju liderzy Zjednoczonej Prawicy - w tym Jarosław Gowin - podpisali wspólnie założenia programowe Polskiego Ładu.

Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki.Przedsiębiorcy: Polski Ład to nie reforma, a operacja propagandowa

- W maju podpisałem się pod kierunkowymi zmianami, a nie konkretnymi ustawami. Te założenia przewidywały rozwiązania, które postulowałem od dawna – podniesienie kwoty wolnej od podatku i drugiego progu. Na to nałożyła się propozycja Mateusza Morawieckiego związana ze składką zdrowotną - mówił w wywiadzie dla portalu "Business Insider" były wicepremier Jarosław Gowin.

Jak dodał, od początku zaznaczał, że poprze Polski Ład "tylko pod warunkiem wprowadzenia czegoś, co nazwano ulgą dla klasy średniej".

Jarosław Gowin po raz kolejny skrytykował Polski ŁadGowin znów uderza w Polski Ład. "Koszty przerzucane na przedsiębiorców"

- Premier również zobowiązał się do tego na konferencji. Niestety w rozwiązaniach przygotowanych przez Ministerstwo Finansów uwzględniono tylko to, co Porozumienie zaproponowało dla zatrudnionych na umowę o pracę. Nie doszliśmy natomiast do żadnego kompromisu, jeżeli chodzi o osoby prowadzące działalność gospodarczą - wskazał prezes Porozumienia.

Według Gowina "w praktyce propozycja PiS-u oznacza blisko 50-procentową podwyżkę podatku dla ogromnej rzeszy przedsiębiorców". - To zagraża istnieniu wielu firm. Uruchomi też kolejny impuls inflacyjny. Mówiąc wprost: tak drastyczna podwyżka podatków musi skończyć się szalejącą drożyzną - podkreślił.  

Zobacz wideo Rzecznik rządu o dymisji Jarosława Gowina (10 sierpnia)

Jarosław Gowin: W planach Kaczyńskiego są wcześniejsze wybory

Jarosław Gowin zapowiedział, że w 2023 r. po zacieśnieniu przez Komisję Europejską zasad reguły wydatkowej, polski budżet "nie zepnie się". Zaznaczył, że "konieczne będą bolesne dla Polaków cięcia".

- Gdy patrzę na to z dzisiejszej perspektywy, Polski Ład wydaje się próbą ucieczki do przodu. Liderzy PiS-u zdali sobie sprawę z tego, że dalsze zadłużanie staje się po prostu niemożliwe. Dlatego rzutem na taśmę chcą przetransferować ogromne środki do tych grup społecznych – jak emeryci czy osoby najmniej zarabiające – w których PiS ma stosunkowo największe poparcie - powiedział były wicepremier i były minister rozwoju.

Zdaniem Gowina, "w planach prezesa Kaczyńskiego są przedterminowe wybory wiosną przyszłego roku". - Cel: zdążyć z wyborami przed drastycznymi cięciami budżetowymi, które będą niezbędne w 2023 roku - doprecyzował polityk.

Więcej o: