Elon Musk zapowiedział pierwszy lot orbitalny. "W ciągu kilku tygodni"

Elon Musk, założyciel oraz szef SpaceX, przekazał w mediach społecznościowych, że w najbliższych tygodniach rakieta Starship powinna być gotowa do pierwszego lotu orbitalnego.

Elon Musk i zarządzana przez niego firma przygotowują się do pierwszego wystrzelenia w kosmos statku kosmicznego Starship. W przyszłości w ramach programu Artemis statek ma zawieźć astronautów na Księżyc, w dalszej perspektywie natomiast - na Marsa

Elon Musk. Starship ma być gotowy do lotu w ciągu kilku tygodni

"Pierwszy orbitalny statek Starship powinien być gotowy do lotu w ciągu kilku tygodni, oczekuje jedynie na zgodę organów regulacyjnych" - pisał Elon Musk w sobotę na Twitterze. W jednej z odpowiedzi pod wpisem stwierdził, że jest to "realny czas". 

Kilka dni temu Elon Musk opublikował w sieci zdjęcia i poinformował, że wstępny montaż rakiety został ukończony. Operacja miała miejsce w obiekcie SpaceX Starbase w Boca Chica w południowym Teksasie.

Statek kosmiczny został połączony z tzw. boosterem rakiety, który ma wynieść go w przestrzeń kosmiczną. Cała konstrukcja ma aż 120 m wysokości. 

Statek kosmiczny Starship na Księżycu - wizualizacjaOto największa rakieta na świecie. Starship stoi w całej okazałości

Zgodnie z zapowiedziami Muska podczas lotu orbitalnego człon Starship okrąży Ziemię, a następnie spadnie do Pacyfiku w pobliżu Hawajów. Człon silnikowy Super Heavy zakończy lot w wodach Zatoki Meksykańskiej. Następne loty mają kończyć się lądowaniem kontrolowanym albo wodowaniem - ma to pozwolić na ponowne użycie rakiety. 

Wizualizacją lądownika księżycowego projektu SpaceXBezos przegrał z Muskiem. To SpaceX wyśle z NASA ludzi na Księżyc

Majowe testy rakiety Starship zakończone powodzeniem

Jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, w maju bieżącego roku prototypowi rakiety Starship SN15 firmy SpaceX udało się zaliczyć pomyślne lądowanie. Najpierw wzbił on się na wysokość ok. 10 kilometrów, po czym wykonał zaplanowane manewry i wylądował. Był to piąty test prototypu na dużej wysokości i pierwszy zakończony powodzeniem. Przy poprzednich czterech prototypy zostały zniszczone przy lądowaniu. 

Elon Musk zapowiadał, że rakieta Starship będzie gotowa do misji kosmicznych z załogą na pokładzie w 2023 roku. W podróży udział weźmie sam założyciel SpaceX oraz japoński przedsiębiorca Yusaku Maezawa. 

Zobacz wideo
Więcej o: