Puste niebo nad Afganistanem. Samoloty zmieniają trasy. A na lotnisku w Kabulu dramatyczne sceny

Talibowie w błyskawicznej ofensywie zajęli już całe terytorium Afganistanu, w tym stolicę kraju. Na lotnisko w Kabulu próbują dostać się tłumy ludzi, zarówno obcokrajowców, jak i miejscowych. Tymczasem samoloty nad państwem niemal nie latają. Widać to dobrze w danych prezentowanych przez portal Flightradar.

Jeszcze tydzień temu niebo nad Afganistanem wyglądało tak, jak w poniższej animacji ruchu lotniczego przygotowanej przez portal Flightradar - gigantycznego ruchu, tak gęstego jak na przykład na zachodzie Europy, nie widać, ale zdecydowanie istnieje: 

Afganistan. Pusta przestrzeń powietrzna nad krajem

Dziś niebo w tamtym rejonie świata jest już w zasadzie puste. Niektóre linie lotnicze, jak British Airways, KLM, Singapore Airlines, United Airlines i Virgin Atlantic, już zrezygnowały z korzystania z afgańskiej przestrzeni powietrznej i zmieniają trasy swoich połączeń. Bliższe tamtemu regionowi świata Emirates i Flydubai zawiesiły loty do Kabulu. Inni, zbliżywszy się do granic państwa, zawracają i zmieniają trasę na bieżąco, omijając Afganistan zupełnie - tak jak samolot cargo małej czarterowej mołdawskiej linii Terra Avia, lecący z Baku w Azerbejdżanie do stolicy Indii, co widać na poniższym screenie:

Samolot cargo linii Terra Avia zmienił trasę lotu z Baku do New Delhi, screen z ok. 10:00 16 sierpnia 2021 r.Samolot cargo linii Terra Avia zmienił trasę lotu z Baku do New Delhi, screen z ok. 10:00 16 sierpnia 2021 r. źródło: flightradar24.com

Na mapach Flightradaru widać niemal wyłącznie wojskowe maszyny. Około 10:00 rano w poniedziałek 16 sierpnia na lotnisku w Kabulu lub w powietrzu w jego okolicach znajdowały się tylko: poszukiwawczo-ratowniczy samolotu transportowego C-130 Hercules należący do armii USA (Lockheed Martin HC-130J Combat King II ), także wojskowy transportowy Hercules (Lockheed C-130J Hercules) oraz zaparkowany na płycie lotniska Boeing 777 Turkish Airlines, który według opisanego na portalu Flightradar harmonogramu miał wystartować do Stambułu rano, ale jego lot się opóźnia:

Przestrzeń powietrzna nad Afganistanem pusta. W okolicach Kabulu w powietrzu tylko wojskowe samolotyPrzestrzeń powietrzna nad Afganistanem pusta. W okolicach Kabulu w powietrzu tylko wojskowe samoloty źródło: flightradar24.com

Dramatyczne sceny na lotnisku w Kabulu

Być może dlatego, że na lotnisku pojawiły się tłumy chcące za wszelką cenę dostać się do samolotów i wydostać z kraju. Nagrania pokazujące Afgańczyków szturmujących wręcz rękaw przy terminalu i biegnących płytą lotniska publikowane są w mediach społecznościowych: 

Na przerażających nagraniach widać nawet, jak tłum ludzi biegnie obok i przed kołującym amerykańskim samolotem wojskowym, niektórzy uczepieni stałych elementów maszyny: 

Lotnisko oblegane jest przez tysiące ludzi od niedzieli, kiedy talibowie wkroczyli do stolicy. To też już niedługo dla wielu może być to jedyna droga ucieczki z Afganistanu - według doniesień, wszystkie lądowe przejścia graniczne mają być pod kontrolą talibów. To i tak próby beznadziejne, bo komercyjne połączenia zostały wstrzymane.

Afgański urząd lotnictwa poinformował, że przestrzeń powietrzna nad Kabulem została udostępniona wojskowym. Zalecił, by cywilne połączenia tranzytowe nad miastem zostały przekierowane. Ruch lotniczy nad stolicą Afganistanu znajduje się poza kontrolą cywilnej służby. 

Kontrolę nad lotniskiem w Kabulu sprawują w tym momencie siły USA, według oficjalnych doniesień, żołnierze amerykańscy mieli strzelać w powietrze, by odstraszyć ludzi próbujących wedrzeć się na pokład samolotu z ewakuowanymi dyplomatami USA.

Zarówno Amerykanie, jak i inne zachodnie państwa, ewakuują swoich obywateli, wysyłając do Kabulu specjalne samoloty. Postanowiła zrobić to także Rosja, mimo wcześniejszej przeciwnej deklaracji - wysłannik Kremla do Afganistanu poinformował w radiu Echo Moskwy, że do ojczyzny przemieści się około 100 osób. Część krajów zaczęła operację ewakuacji także współpracujących z nimi afgańskich tłumaczy. 

Agencje informacyjne podają, że w chaosie na lotnisku zginąć miało pięć osób - nie wiadomo, w jakich okolicznościach. 

Zobacz wideo Niepublikowane materiały marines z Afganistanu
Więcej o: