TVN24 wciąż bez polskiej koncesji. Ale właśnie dostał ją w Holandii. "Jesteśmy zdeterminowani"

TVN24 uzyskał holenderską koncesję na nadawanie - informuje TVN S.A. "Wierzymy, że nie będziemy zmuszeni z niej skorzystać" - pisze spółka, która wciąż ma nadzieję na pozytywne rozpatrzenie wniosku przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

TVN S.A. wydał oświadczenie, w którym informuje o uzyskaniu holenderskiej koncesji na nadawanie dla TVN24. Stacja czekała ponad 1,5 roku na rozpatrzenie swojego wniosku przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. KRRiT jednak, jak do tej pory, nie podjęła w sprawie żadnej wiążącej decyzji.

Zobacz wideo Scheuring-Wielgus o "lex TVN": PiS chce cenzurować radio, telewizję i internet (11.08.2021 r.)

TVN24 ma koncesję. Z Holandii. "Wierzymy, że nie będziemy zmuszeni z niej skorzystać"

TVN24, który nie jest nadawany za pomocą nadajników naziemnych, koncesje może uzyskać w dowolnym kraju Unii Europejskiej. W polskich sieciach kablowych i u operatorów satelitarnych są obecne tego typu kanały. 

"Dlatego w lipcu br. został złożony wniosek o przyznanie holenderskiej koncesji na nadawanie i została ona przyznana. Jeśli KRRIT nie wyda decyzji o przedłużeniu koncesji TVN24 do 26 września, dalsze nadawanie umożliwi, zgodnie z polskim i unijnym prawem, koncesja holenderska. Jednak ciągle wierzymy, że nie będziemy zmuszeni z niej skorzystać. Spełniamy wszelkie warunki, aby uzyskać rekoncesję w Polsce, apelujemy więc o jej niezwłoczne przyznanie" - czytamy w oświadczeniu spółki

TVN: Uzyskanie koncesji dla TVN24 nie kończy sprawy nowelizacji ustawy o radiofonii

Spółka podkreśla, że uzyskanie koncesji dla kanału TVN24 w Holandii "w żaden sposób nie rozwiązuje problemu, z jakim mamy do czynienia w związku z uchwaloną przez Sejm nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji. W obecnym kształcie uderza ona we wszystkie nasze kanały, w tym w TVN, podważając wolność słowa, niezależność mediów oraz własność prywatną".

Przedstawiciele TVN S.A. ponownie zaapelowali do polskich władz o odrzucenie "szkodliwej nowelizacji". "Jesteśmy też w pełni zdeterminowani, by bronić prawa naszych widzów i wszystkich Polaków do wolnych mediów i wolnego wyboru" - czytamy w komunikacie. 

Sejm przyjął "lex TVN"

Uzyskanie koncesji w Holandii to efekt nowelizacji ustawy (tzw. lex TVN), którą w zeszłym tygodniu przyjął Sejm (teraz ma być rozpatrywana w Senacie). Zakłada ona bowiem, że właścicielem polskich spółek medialnych nie będą mogły być podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jeśli przepisy wejdą w życie może, to oznaczać, że koncern Discovery będzie zmuszony do sprzedaży swoich udziałów w stacji TVN. Koncesja jest przyznana kanałowi do roku 2023, ale zmiana prawa sprawi, iż będzie ona mogła zostać cofnięta. 

Więcej o: