Loteria szczepionkowa na Słowacji. Mogła wygrać 400 tys. euro, ale nie zdążyła podać hasła

Ministerstwo finansów Słowacji jest krytykowane za niewłaściwą organizację loterii szczepionkowej. Spośród wylosowanych pięciu osób, nagrodę w wysokości 100 tys. euro otrzymała tylko jedna osoba. Według krytyków loteria dyskryminuje osoby starsze i niedowidzące.
Zobacz wideo Rząd zapowiada kolejne programy zachęcające do szczepień

Pierwsze losowanie w ramach loterii szczepionkowej odbyło się w niedzielę 15 sierpnia. Transmisję w słowackiej telewizji publicznej oglądało ponad pół miliona widzów. Część komentatorów uznała, że losowanie zostało niewłaściwie przygotowane pod kątem regulaminu i od strony technicznej. Skrytykowano też sposób prowadzenia programu.

Loteria szczepionkowa na Słowacji pod ostrzałem krytyki

Z pięciu wylosowanych osób wygrała tylko jedna, która otrzymała nagrodę w wysokości 100 tysięcy euro. Kolejne trzy osoby nie odebrały telefonu lub się rozłączyły. Ostatnia uczestniczka loterii szczepionkowej miała szansę na wygranie 400 tysięcy euro, które przepadły jej poprzednikom. Nie zdążyła jednak w porę podać wyświetlanego na ekranie hasła, bo oglądała transmisję z opóźnieniem w internecie.

Dodatkowe kontrowersje wywołały zamieszczone w internecie komentarze pomysłodawcy loterii, ministra finansów Igora Matovicza. Jego koalicjant Richard Sulik z partii Wolność i Demokracja uznał, że loteria szczepionkowa w obecnym kształcie dyskryminuje osoby starsze i niedowidzące. Inny z koalicjantów, partia Dla Ludzi, postuluje zmiany w regulaminie.

Ministerstwo finansów podało, że w czasie wczorajszej transmisji i tuż po niej do udziału w loterii szczepionkowej zgłosiły się 24 tysiące zaszczepionych przeciwko COVID-19 Słowaków. Łączna liczba uczestników wynosi obecnie ponad 700 tysięcy osób. Wydatki na nagrody i organizację loterii wyniosą ponad 26 milionów euro.

Loteria szczepionkowa w Polsce wciąż trwa

Tymczasem w Polsce, loteria szczepionkowa rozpoczęła się 1 lipca. Do wygrania są: nagrody codzienne (200 zł przyznawane co 500 uprawnionej osobie lub 500 zł przyznawane co 2 tys. osobie), tygodniowe (60 nagród pieniężnych w wysokości 50 tys. zł oraz 720 hulajnóg elektrycznych), miesięczne (w trakcie trzech losowań można zdobyć sześć nagród pieniężnych w wysokości 100 tys. zł i sześć samochodów osobowych) oraz nagroda główna. Losowanie finałowej nagrody nastąpi 6 października, a do wygrania będą dwie nagrody pieniężne w wysokości 1 mln zł oraz dwa samochody osobowe.

W polskiej loterii szczepionkowej mogą wziąć udział osoby pełnoletnie, które przeszły kompletną procedurę szczepienia - muszą być zaszczepione dwoma dawkami, albo jedną, w zależności od producenta. Osoby, które się zarejestrują, muszą wyrazić zgodę na udział w loterii do 30 września. Aby wziąć udział, należy się zapisać. Można to zrobić na kilka sposobów - można zadzwonić na bezpłatną infolinię 989, wejść przez stronę internetową pacjent.gov.pl na swoje IKP, wysłać SMS o treści SzczepimySie na numer 880-333-333 lub pójść do pobliskiego punktu szczepień.

Więcej o: