Rząd chce uszczelniać zakaz handlu w niedzielę. A Polacy chcą jego zniesienia [SONDAŻ]

Zakaz handlu w niedzielę krytykuje połowa Polaków - wynika z sondażu ARC Rynek i Opinia, który opisuje "Rzeczpospolita". Podczas gdy kolejne sieci otwierają swoje sklepy w niedziele, Sejm ma zająć się zaostrzeniem przepisów.
Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Zakaz handlu w niedzielę wprowadzono w 2018 roku. Początkowo niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu, jednak przepisy były sukcesywnie zaostrzane. Na 2021 rok zaplanowano w sumie zaledwie siedem niedziel handlowych.

Czy Polacy popierają zakaz handlu w niedzielę? Jak wynika z badania ARC Rynek i Opinia, które we wtorek opisuje "Rzeczpospolita", rośnie poparcie dla przywrócenia niedziel handlowych.

Zakaz handlu w niedzielę. Połowa Polaków za niedzielami handlowymi

Połowa ankietowanych chciałaby powrotu niedziel handlowych, choć w różnych wariantach.

- Co czwarty Polak chciałby, aby dwie niedziele w miesiącu były handlowe. Takie rozwiązanie wydaje się optymalne. Konsumenci rozumieją, że zakaz handlu w niedzielę to gwarancja dla pracowników sklepów choćby jednego dnia wolnego - powiedział Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia, cytowany przez "Rzeczpospolitą". Dodał, że zamykanie sklepów w niedziele ogranicza np. studentom możliwość dorabiania.

Z podobnego badania, przeprowadzonego w czerwcu przez firmę doradczą i inwestycyjną CBRE, wynika, że zakaz handlu w niedzielę zyskuje coraz więcej przeciwników. Według tej ankiety, 55 proc. badanych osób chciałoby robić zakupy w niedzielę. W poprzedniej edycji badania z czerwca 2020 roku ten odsetek wynosił 51 proc. Odnotowano zatem wzrost o 4 pp. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Zakaz handlu w niedzielę. Będzie zaostrzenie ustawy?

Jak pisaliśmy wielokrotnie na Next.gazeta.pl, zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. Duże sieci, takie jak Biedronka, Intermarche, Delikatesy Centrum czy Lewiatan oferują w swoich sklepach usługi pocztowe, dzięki czemu mogą prowadzić działalność również w niedziele objęte zakazem handlu.

Jednak przepisy dotyczące zakazu handlu w niedzielę mogą zostać zaostrzone. Po koniec lipca do Sejmu trafił projekt ustawy uszczelniającej zakaz handlu. Zgodnie z projektem nowelizacji, w niehandlowe niedziele otwarte mogłyby być jedynie placówki pocztowe w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 roku Prawo pocztowe, w których działalność pocztowa będzie przeważająca. Więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Więcej o: