Zwiększył wysokość emerytury o 400 zł. ZUS odpowiada: Te wnioski kończą się odmowami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych potwierdza, że prognozowana długość życia, która spadła w wyniku epidemii COVID-19, wpłynie na wyższe emerytury. Kto ma szansę je uzyskać? Czy można starać się o przeliczenie emerytury na korzystnych zasadach? ZUS odpowiedział na nasz materiał.

Na początku tygodnia opisaliśmy historię czytelnika Gazeta.pl, któremu udało się uzyskać podwyższenie emerytury. Wniosek o ponowne przeliczenie świadczenia spotkał się z pozytywną odpowiedzią ZUS-u, a na konto mężczyzny już we wrześniu zacznie trafiać znacznie więcej. 

- Byłem naprawdę zaskoczony, kiedy dowiedziałem się, że zyskam ok. 400 zł miesięcznie - pisał w e-mailu nadesłanym do next.gazeta.pl emeryt. 

Możliwe, że uzyskanie wyższej emerytury miało związek ze zmianą prognozowanej długości życia. Ta w wyniku pandemii COVID-19 znacząco spadła. A to jeden ze współczynników, który jest brany pod uwagę przy wyliczaniu wartości emerytury. Ma znaczenie przede wszystkim dla tych, którzy na nią przechodzą. W niektórych wypadkach może mieć wpływać na wysokość świadczenia tych, którzy występują o jego przeliczenie. 

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

ZUS odpowiada: Przeliczenie emerytury nie dla każdego

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w odpowiedzi na tekst next.gazeta.pl przesłał nam szerszy komentarz (w całości publikujemy go tutaj). Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS-u wyjaśnia, że emeryt może złożyć wniosek o ponowne obliczenie emerytury z przyjęciem wartości prognozowanej dalszej długości życia z najkorzystniejszej tablicy, jeśli dotąd nie skorzystał z tej możliwości przeliczenia.

- Dotyczy to tylko emerytur przyznanych na nowych zasadach i tylko osób, które wniosek o emeryturę składały po ukończeniu wieku emerytalnego - wyjaśnia. 

Emerytura 14 emerytura. Ile wyniesie? Kiedy wypłata? Kto dostanie?

ZUS: Wnioski o przeliczenie emerytury mogą skończyć się odmową

W podobnym tonie już w maju wypowiadała się Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. 

- Wielu seniorów, m.in. z Włocławka, składa wniosek o przeliczenie swojej emerytury z uwzględnieniem nowych tablic trwania życia. Wnioski składają osoby, które nie mają ustalonego prawa do emerytury wg zreformowanych zasad lub osoby, które co prawda mają emeryturę wg nowych zasad, ale u których wariantowanie było już zastosowane. Wnioski te kończą się odmowami - stwierdziła.

- Dlatego przypominamy, że emeryt może złożyć wniosek o ponowne obliczenie emerytury z przyjęciem wartości prognozowanej dalszej długości życia z najkorzystniejszej tablicy, jeśli dotąd nie skorzystał z tej możliwości przeliczenia. Dotyczy to tylko emerytur przyznanych na nowych zasadach i tylko osób, które wniosek o emeryturę składały po ukończeniu wieku emerytalnego lub tych osób, które przechodziły na emeryturę w podwyższonym wieku emerytalnym.

Jak wyjaśnia przedstawicielka Zakładu, w niektórych przypadkach ZUS może porównać tablice w trzech wariantach, tj. tablice z chwili złożenia wniosku o emeryturę, tablice obowiązujące w chwili ukończenia obniżonego wieku emerytalnego (60 lat w przypadku kobiet, 65 lat w przypadku mężczyzn) lub tablice z chwili ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego). 

Krystyna Michałek przyznała jednak, że wyższa śmiertelność, jaka miała miejsce w ubiegłym roku, wpłynęła na obniżenie statystycznej długości średniego dalszego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych. W przypadku osoby 60-letniej w tegorocznych tabelach średnie dalsze trwanie życia wynosi 247,7 miesięcy, a więc aż o 13,8 miesięcy mniej niż przed rokiem. Dla osoby 65-letniej parametr ten zmalał o 13,3 miesięcy, do 204,3 miesięcy.

Czeka cię emerytura? Przez COVID-19 może być wyższa

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje też, że nowe tabele z przewidywaną długością życia mogą mieć wpływ na świadczenia przyszłych emerytów. "Od 1 kwietnia 2021 r. obowiązują nowe, korzystniejsze tablice trwania życia. To dobra wiadomość dla seniorów, którzy ukończą wiek emerytalny między kwietniem br. a marcem przyszłego roku. Emerytura 60-latka będzie wyższa o 5,6 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy, a 65-latka o 6,5 proc. Na nowych tablicach zyskają także osoby, które w poprzednich latach zdecydowały się odłożyć decyzję o przejściu na emeryturę" - informuje ZUS. 

ZUS Kapitał początkowy a wysokość emerytury z ZUS. Jak wystąpić o przeliczenie?

Więcej o: