SMS z wiadomością od poczty głosowej to oszustwo. Policja ostrzega przed aktywacją linków

Policjanci ostrzegają przed SMS-ami, w których podany jest link z rzekomą wiadomością nagraną na pocztę głosową. Złodzieje próbują w ten sposób wykraść dane do logowania w baku. Po kliknięciu w link ściągana jest bowiem szkodliwa aplikacja.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Mysłowicach (woj. śląskie) poinformowali w mediach społecznościowych, że złodzieje znaleźli nowy sposób na oszukiwanie obywateli. Chodzi o wiadomości SMS, w której jest rzekoma wiadomość od poczty głosowej. Wiadomość o takiej treści otrzymała nawet jedna z redaktorek Gazeta.pl. 

SMS od oszustów ws. wiadomości głosowejSMS od oszustów ws. wiadomości głosowej fot. gazeta.pl

Uwaga na SMS od oszustów! Wykradają dane wysyłając złośliwe oprogramowanie

"UWAGA na nowy sposób oszustów! Wiadomość SMS zawiera link. Zachęca on do pobrania aplikacji na swoje urządzenie. Jeżeli ją pobierzesz, na twoim telefonie zostanie zainstalowane złośliwe oprogramowanie, które może wykraść Twoje dane do logowania w banku" - ostrzegają mysłowiccy mundurowi i przypominają, żeby zachować szczególną ostrożność przy tego typu wiadomościach.

"Pamiętaj, aby pochopnie nie klikać w linki i nie pobierać nieznanych plików. W taki sposób można stracić wszystkie oszczędności z konta bankowego - dodają funkcjonariusze. Policjanci opublikowali na Facebooku przykładowy SMS, który rozsyłają oszuści. "ak3 Poczta glosowa: Masz 1 nowa poczte glosowa. Przejdz do http://core-rpg.com/v.php?6zh3lgdhd" - brzmi treść wiadomości. 

Czym jest phishing?

Jak podają policjanci z Pruszcza Gdańskiego, phishing jest to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji, zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem czy nakłonienia ofiary do określonych działań. 

"Popularnym celem oszustów - phisherów są banki czy aukcje internetowe. Przestępca przeważnie rozpoczyna atak od rozesłania pocztą elektroniczną odpowiednio przygotowanych wiadomości, które udają oficjalną korespondencję z banku, serwisu aukcyjnego lub innych portali. Zazwyczaj zawierają one informację o rzekomym zdezaktywowaniu konta i konieczności jego ponownego reaktywowania. W mailu znajduje się odnośnik do strony, na której można dokonać ponownej aktywacji konta" - czytamy w policyjnym komunikacie. 

Więcej o: