Świadczenie rodzicielskie, zwane także "kosiniakowym" (od nazwiska dawnego ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza, z którego inicjatywy wprowadzono świadczenie) wypłacane jest od 2016 roku.
Świadczenie rodzicielskie dla wszystkich uprawnionych osób wynosi tyle samo. Co miesiąc wypłacany jest 1000 złotych. Świadczenie to nie jest uzależnione od kryterium dochodowego, nie podlega również opodatkowaniu.
Zgodnie z informacjami podanymi na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej świadczenie rodzicielskie przysługuje przez okres:
Świadczenie to przysługuje przede wszystkim matce dziecka. Ojcu również, ale tylko w trzech przypadkach:
"Kosiniakowe" może otrzymać także opiekun faktyczny dziecka, rodzina zastępcza, za wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej oraz osoba, która przysposobiła dziecko, w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do ukończenia 10. roku życia.
Prawo do świadczenia rodzicielskiego ustalane jest od pierwszego miesiąca urodzenia lub przysposobienia dziecka. W przypadku rodziny zastępczej (za wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej) od miesiąca, w którym objęła dziecko opieką - o ile wniosek o "kosiniakowe" został złożony w ciągu trzech miesięcy od urodzenia lub przysposobienia dziecka. W przypadku opiekuna faktycznego dziecka i rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, od dnia objęcia dziecka opieką.
Jeśli wniosek złożono po terminie, ale nie później niż w okresie 52 tygodni, w przypadku urodzenia (przysposobienia, objęcia opieką) jednego dziecka i odpowiednio dłużej w przypadku urodzenia (przysposobienia, objęcia opieką) więcej dzieci, prawo do świadczenia rodzicielskiego ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek.
Jeśli zaś chodzi o ojca dziecka, termin 3 miesięcy liczony jest od dnia skrócenia okresu pobierania świadczenia rodzicielskiego, śmierci matki dziecka lub porzucenia dziecka przez matkę.