Nie będzie drastycznej podwyżki podatków? Nieoficjalnie: Polski Ład źle ocenia 75 proc. badanych

Polski Ład jest korzystny lub neutralny dla 90 proc. Polaków - twierdzi rząd. Z badań, które zamówił, ma wynikać jednak, że 75 proc. ankietowanych nadchodzącej rewolucji się boi. Możliwe więc, że PiS wycofa się ze zmian, których najbardziej nie chcą przedsiębiorcy.

Jedną z najważniejszych zmian, które wprowadzić ma Polski Ład, jest wzrost składki zdrowotnej. Według obecnych założeń ma ona wynieść 9 proc., a nie 1,25 proc. po odliczeniu od podatku, jak obecnie. Rząd przekonuje, że pomimo tych zmian Polski Ład będzie korzystny lub neutralny dla zdecydowanej większości Polaków. W jego ocenie więcej zapłacić mają tylko ludzie naprawdę zamożni. 

Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

Rząd wycofa się z podwyżki składki zdrowotnej? 

Wątpliwości, które narosły wobec Polskiego Ładu, są na tyle duże, że rząd nie może ich już ignorować. PiS dysponuje bowiem badaniami, z których wynika, że 75 proc. ankietowanych źle ocenia propozycje podatkowe Polskiego Ładu - ustaliła "Rzeczpospolita", powołując się na informatora z kręgów rządowych. 

Możliwe, że pierwotne plany PiS ulegną poważnej zmianie. - Rząd rozważa obniżenie składki zdrowotnej. Pojawiła się propozycja 3 zamiast 9 proc. Taka składka byłaby nieodliczalna od podatku - twierdzi źródło dziennika. 

Skąd ta niepewność wobec Polskiego Ładu? Zmiany dotyczące składki zdrowotnej dotkną wszystkich - pracujących, emerytów oraz przedsiębiorców. Ale to właśnie ostatnia grupa może podwyżkę odczuć w największym stopniu. Dziś prowadzący firmę mają prawo płacić ok. 380 zł składki, z czego większość można odliczyć od podatków. Po zmianach składka wyniesie 9 proc., a wydatku już odliczyć nie będzie można. Dzisiaj składka też wynosi 9 proc., ale 7,75 proc. odpisujemy od podatku, państwo zabiera więc jedynie 1,25 proc. 

Blok (zdjęcie ilustracyjne)Polski Ład uderza w wynajem mieszkań. Co się zmieni?

9 proc. od dochodu może oznaczać dziesiątki tysięcy złotych

Obecna wersja Polskiego Ładu zakłada, że przedsiębiorcy zapłacą 9 proc. na składkę zdrowotną od każdego dochodu. W praktyce oznacza to konieczność zapłaty od np. sprzedaży firmowego samochodu, sprzętu czy budynku. 

- Przychodem z działalności gospodarczej są też należności ze sprzedaży firmowego majątku trwałego, np. nieruchomości czy samochodu, nawet jeśli jest incydentalna. A także odszkodowania, odsetki, kary umowne czy nieodpłatne świadczenia, np. nagrody dla przedstawicieli handlowych za wysoką sprzedaż - wyjaśnia dla "RP" Tomasz Piekielnik, doradca podatkowy, właściciel firmy doradczej PBC. 

Polski ŁadWójt Tarnowa Podgórnego z "rachunkiem". Pokazał, ile gmina zapłaci za Polski Ład

Więcej o: