Związkowcy skarżą się Sasinowi: Były prezes Taurona pierwszego dnia urzędowania zatrudnił 9 osób

"Dlaczego nikt z rządzących, nadzorujących spółkę nie reaguje?" - piszą związkowcy w liście, którego adresatem jest Jacek Sasin. Strona społeczna twierdzi, że Paweł Strączyński, były już prezes grupy Tauron, wprowadził do spółki osoby, które zatrudniono na wyjątkowo korzystnych warunkach.

Jacek Sasin, minister odpowiedzialny za państwowe spółki, otrzymał list od Rady Społecznej Grupy Kapitałowej Tauron Polska Energia. Związkowcy apelują do wicepremiera o "podjęcie zdecydowanych działań" względem spółki.

Zobacz wideo Andrzej Duda: Nie pozwolę, by ktoś zamordował polskie górnictwo

Związkowcy piszą do Jacka Sasina. Skarżą się na byłego prezesa

Przedstawiciele strony społecznej mają obiekcje do działań byłego już prezesa Pawła Strączyńskiego, który ustąpił pod koniec lipca. Miał on "pozostawić po sobie kosztowny problem". Chodzi o zatrudnienie kilku osób na rzekomo korzystnych warunkach.

"Pierwszego dnia urzędowania wprowadził do firmy dziewięć osób: sześciu doradców, dwóch kierowców (specjalistów) i asystentkę" - twierdzą związkowcy cytowani przez TVN24.pl. "Umowy o pracę podpisano z nimi od razu na czas nieokreślony, bez okresu próbnego, co jest praktyką niestosowaną w TPE. Porównując ich zarobki z wynagrodzeniami pracowników pracujących na równorzędnych lub podobnych stanowiskach zauważa się, że są one najwyższe" - piszą związkowcy. Zatrudnieni mieli też rzekomo otrzymywać inne benefity jak "ryczałty na mieszkania, a doradcy dodatkowo samochody służbowe".

Związkowcy apelują do Sasina. "Dzielenie pracowników nie do zaakceptowania"

"Dlaczego nikt z rządzących, nadzorujących spółkę nie reaguje" - piszą przedstawiciele Rady. Twierdzą, że dzielenie pracowników na lepszych i gorszych jest "nie do zaakceptowania".

Paweł Strączyński objął stery w spółce Tauron w kwietniu. Ustąpił w lipcu. Dziś pełni już inną funkcję. "Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna informuje, że w dniu 3 sierpnia 2021 r. Rada Nadzorcza Banku, po przeprowadzeniu oceny odpowiedniości, powołała Pana Pawła Strączyńskiego w skład Zarządu Banku bieżącej wspólnej kadencji na funkcję Wiceprezesa Zarządu Banku, ze skutkiem od dnia 5 sierpnia 2021 r." - podał bank Pekao w komunikacie. 

Zwróciliśmy się do Taurona, Pekao, a także pana Pawła Strączyńskiego z prośbą o komentarz. Tekst zostanie zaktualizowany. 

Więcej o: