CBA zatrzymało dwie osoby w sprawie wyłudzania kredytów. Straty sięgają 10 milionów złotych

CBA zatrzymało dwie osoby, które wyłudzały kredyty. Mężczyźni oszukali kilka banków, wyłudzając kredyty objęte gwarancjami o wartości prawie 10 milionów złotych.
Zobacz wideo Pozorowali kolizje i wyłudzali odszkodowania. Zostali zatrzymani

Dwaj mężczyźni zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy CBA w ramach śledztwa dotyczącego działania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się między innymi wyłudzaniem kredytów. Zatrzymań dokonano na terenie województwa śląskiego. Grupa ta funkcjonowała na terenie całej Polski w latach 2014-2015 - informuje w komunikacie Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Ostrzegają przed wyłudzeniem kredytu, by go wyłudzić. Oszustwo telefoniczneOstrzegają przed wyłudzeniem kredytu, by go wyłudzić. Oszustwo telefoniczne

Wyłudzili kredyty na kwotę 10 milionów złotych

Wśród zatrzymanych jest przedsiębiorca, który zajmował się między innymi przygotowaniem dokumentacji poświadczającej nieprawdę, która była następnie przedkładana w bankach. W ten sposób pracownicy banków byli wprowadzi w błąd co do zdolności kredytowej spółek kontrolowanych przez członków grupy przestępczej - przekazało CBA.

Jak wynika z ustaleń śledczych, przy pomocy jednej z zatrzymanych osób w kilku bankach wyłudzono kredyty objęte gwarancjami de minimis Banku Gospodarstwa Krajowego o wartości prawie 10 milionów złotych.

Policja zabezpieczyła ponad 1900 kart SIMWarszawa. Rozsyłali fałszywe SMS-y od dostawcy prądu. Wyłudzili prawie pół mln zł

CBA zatrzymało trzy kolejne osoby ws. wyłudzania kredytów

Zatrzymanym mężczyznom zarzuty postawiła Prokuratura Okręgowa w Katowicach. Przedsiębiorcy przedstawiono zarzuty pomocnictwa do wyłudzenia kredytów, natomiast drugi z zatrzymanych usłyszał zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej - czytamy w komunikacie. Prokurator zastosował wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze.

CBA informuje, że w ostatnim czasie w śledztwie przedstawiono zarzuty również trzem kolejnym osobom. Są oskarżane o udział w grupie przestępczej, przedkładanie stwierdzających nieprawdę dokumentów w celu uzyskania kredytów i wyłudzenia kredytów. Śledztwo w tej sprawie nadal trwa i zabezpieczane są kolejne materiały dowodowe.

Więcej o: