Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba zapłacić? Jak go uniknąć?

Drogie prezenty ślubne często wymagają rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Jednak w wielu przypadkach można uniknąć płacenia podatku. Kiedy zapłacimy podatek od prezentów ślubnych?

Wybierając prezenty ślubne, zawsze staramy się sprezentować taki, który przyda się młodej parze na nowej drodze życia. Nierzadko kierujemy się również ceną. Warto ją mieć na uwadze, bowiem w przypadku droższych prezentów ślubnych osoby przyjmujące je będą musiały również zapłacić podatek.

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba zapłacić?

Nieważne, czy mamy do czynienia z prezentem ślubnym, komunijnym, czy też urodzinowym. W świetle obowiązującego w Polsce prawa każdy prezent - nawet gotówka - jest darowizną. Zatem wspomniany wcześniej podatek od prezentów ślubnych jest traktowany jak podatek od darowizny. Ten waha się od 3 proc. do nawet 20 proc.

Spis powszechny 2021. Do kiedy można się spisać? (zdjęcie ilustracyjne)Spis powszechny 2021. Do kiedy można się spisać? Jakie kary za brak udziału?

Wysokość podatku od prezentu ślubnego zależy od dwóch czynników: wartości prezentu i przynależności darczyńcy i obdarowanego do poszczególnych grup podatkowych. Wszystko wyjaśnia nam art. 14 ust. 3. Ustawy o podatku od spadków i darowizn, który wyróżnia następujące grupy podatkowe:

  • grupa I - należą do niej małżonkowie, zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), rodzeństwo, zięć/synowa, pasierb, ojczym macocha i teściowie;
  • grupa II - należą do niej zstępni rodzeństwa (bratankowie, siostrzeńcy, ich dzieci i wnuki), rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych;
  • grupa III - należą do niej pozostałe osoby.
Zobacz wideo Czy podwyższenie kwoty wolnej od podatku zmieni kwotę emerytury? [Q&A]

Wyszczególnione powyżej grupy podatkowe będą musiały zapłacić podatek od prezentów ślubnych lub jakiejkolwiek przyjętej darowizny po przekroczeniu konkretnej wartości. Warto pamiętać, że dotyczy to wartości wszystkich prezentów otrzymanych od jednej osoby na przestrzeni ostatnich 5 lat:

  • w przypadku I grupy podatkowej limit wynosi 9637 zł,
  • w przypadku II grupy podatkowej limit wynosi 7276 zł,
  • w przypadku III grupy podatkowej limit wynosi 4902 zł.

Przekraczając limit, osoba obdarowana ma obowiązek zgłosić fakt przyjęcia darowizny do Urzędu Skarbowego. Nowożeńcy muszą złożyć odpowiedni formularz w ciągu miesiąca od otrzymania prezentu ślubnego przekraczającego limit, a następnie fiskus wyliczy kwotę podatku.

Jak Polski Ład namiesza w pensjach?Sprawdź, czy zyskasz czy stracisz na Polskim Ładzie. PiS namiesza w pensjach Polaków

Podatek od prezentów ślubnych. Jak uniknąć?

Podatku od prezentów ślubnych nie trzeba płacić, jeśli nie zostanie przekroczony limit. Jednak są też inne sposoby. Warto wiedzieć, że I grupę podatkową można rozbić na tzw. grupę 0. Zaliczają się do nich: małżonek, rodzeństwo, zstępni, wstępni, pasierb, ojczym i macocha. Dla grupy 0 limit wynosi 9637 zł.

Przyjmując prezent ślubny od członka rodziny z tzw. grupy 0, przysługuje zwolnienie z podatku od darowizny, nawet jeśli przekroczony zostanie limit. Jednak jest jeden warunek - należy w ciągu 6 miesięcy zgłosić ten fakt do Urzędu Skarbowego. Składając odpowiedni dokument, unikniemy płacenia podatku od prezentów ślubnych. Warto o tym pamiętać, gdyż niedopełnienie tych formalności w terminie poskutkuje koniecznością zapłaty podatku.

Więcej o: