W grudniu 2020 roku rozpoczęto wprowadzanie pakietu deregulacyjnego. To zmiany w kodeksie drogowym, których celem jest ułatwienie życia właścicielom samochodów i kierowcom przez uproszczenie licznych procedur i ograniczenie liczby krążących w obiegu dokumentów. Od 31 stycznia 2022 roku będą obowiązywać kolejne przepisy z pakietu deregulacyjnego.
Gdy kupujemy używany pojazd, prawo nakłada na nas obowiązek przerejestrowania go i wymiany tablic rejestracyjnych, tak by te były zgodne z regionem, w którym mieszkamy. Od przyszłego roku nie będzie trzeba już tego robić. Samochód z "drugiej ręki" będzie mógł pozostać na dotychczasowych "blachach".
"Opłata za najczęściej wydawane tablice samochodowe to 80 zł, dzięki pozostawieniu dotychczasowego numeru rejestracyjnego nie będzie trzeba jej ponosić, jak również nie trzeba będzie ponosić opłaty za nalepkę kontrolną - w sumie razem z opłatą ewidencyjną da to oszczędności 99,50 zł" - informuje Ministerstwo Infrastruktury.
Druga zmiana, która wchodzi w życie 31 stycznia to rozszerzenie katalogu pojazdów wycofanych czasowo z ruchu o samochody osobowe. W przypadku awarii pojazdu i konieczności jego naprawy wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji będzie można wycofać pojazd z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy. Nie można jednak tego zrobić, jeśli wycofaliśmy samochód w ciągu trzech ostatnich lat. Przywrócenie do ruchu będzie wiązało się przeprowadzeniem dodatkowego badania technicznego pojazdu po naprawie.
Zmiana pozwoli właścicielowi naprawianego i czasowo wycofanego z użytku samochodu ograniczyć koszty ubezpieczenia pojazdu.