Zakaz handlu. Czy 22 sierpnia to niedziela handlowa? Czy jutro są otwarte sklepy?

Na 2021 rok zaplanowano siedem niedziel handlowych, z czego do końca roku zostały jeszcze tylko trzy. Czy 22 sierpnia jest niedziela handlowa? Czy sklepy są jutro otwarte?

Zakaz handlu w niedziele wprowadzono 2018 roku. Początkowo niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu. W minionych latach przepisy sukcesywnie zaostrzano, a punktem kulminacyjnym jest obecnie obowiązujące prawo. W bieżącym roku zaplanowano łącznie zaledwie siedem niedziel handlowych, a ich terminy są powiązane z wydarzeniami, które zwiększają ruch w sklepach. 

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Czy 22 sierpnia to niedziela handlowa? Czy sklepy będą jutro otwarte?

22 sierpnia to niedziela niehandlowa, większość sklepów jest więc zamknięta. W tym dniu nieczynne są przede wszystkim galerie handlowe oraz sklepy wielkopowierzchniowe.  

Zakaz handlu nie dotyczy aptek oraz stacji benzynowych. Otwarte mogą być także restauracje, kawiarnie, cukiernie czy kwiaciarnie.

Zakupy można zrobić również w sklepach o statusie placówki pocztowej. Jeszcze niedawno z tej luki prawnej korzystały głównie sklepy sieci Żabka. Ostatnio do tej listy dołączyła jednak Biedronka, Stokrotka, Lewiatan, Intermarche, Topaz, Delikatesy Centrum, czy ABC. Niektóre ze sklepów (nie wszystkie) tych sieci, są więc otwarte w każdą niedzielę z wyłączeniem świąt

Kiedy niedziele handlowe w 2021? [LISTA NIEDZIEL HANDLOWYCH]

Z siedmiu zaplanowanych na 2021 rok niedziel handlowych zostały już tylko trzy. Najbliższa niedziela handlowa wypada już w kolejny weekend. Związane jest to z początkiem roku szkolnego, co generuje większy ruch w sklepach. 

Na dwie kolejne niedziele handlowe będzie trzeba czekać do grudnia, sklepy w niedziele będą bowiem otwarte podczas dwóch tygodni poprzedzających święta Bożego Narodzenia.

Kalendarz pozostałych niedziel handlowych w 2021 roku prezentuje się więc następująco:

  • 29 sierpnia,
  • 12 grudnia,
  • 19 grudnia.
Więcej o: