SMS z fałszywą informacją o dacie szczepienia. CERT Polska ostrzega - nowa metoda na kradzież danych

Oszuści po raz kolejny próbują wykraść nasze dane. CERT Polska ostrzega przed SMS-ami z fałszywą informacją o dacie szczepienia przeciw COVID-19.

"Otrzymaliście informację o wyznaczeniu daty kolejnego szczepienia, ale dostępnej tylko z poziomu aplikacji? Uważajcie! To może być wiadomość od przestępców!" - ostrzega CERT Polska.

Zobacz wideo Jadwiga Emilewicz komentuje atak hakerski na Michała Dworczyka

Oszuści próbują wykraść dane do logowania do banków i serwisów społecznościowych

O oszustwie poinformowała w mediach społecznościowych organizacja CERT Polska. "Nasz zespół zaobserwował nową kampanię wymierzoną w użytkowników telefonów z systemem Android, której celem jest infekcja złośliwym oprogramowaniem z rodziny Alien. Oszuści rozsyłają wiadomości SMS, których nadawcą jest M0BYWATEL" - czytamy w komunikacie. Odbiorcy mogą nie zauważyć na pierwszy rzut oka drobnej różnicy między dużą literą "O" oraz cyfrą "0". 

W SMS znajduje się link do fałszywej strony sklepu Play Store, z której można pobrać rzekomą aplikację mObywatel. "Po instalacji złośliwa aplikacja uzyskuje możliwość wykradania danych logowania m.in. do serwisów bankowych, serwisów społecznościowych czy serwisów związanych z kryptowalutami" - ostrzega CERT Polska. Pracownicy CERT Polska apelują do obywateli, aby zgłaszali podejrzane wiadomości na stronie: incydent.cert.pl lub dzwonili pod numer: 799 448 084.

Uwaga na SMS od oszustów! Wykradają dane wysyłając złośliwe oprogramowanie

To nie jedyna taka sytuacja w ostatnim czasie - już wcześniej w Gazeta.pl pisaliśmy o SMS-ach, które otrzymują mieszkańcy Śląska. "UWAGA na nowy sposób oszustów! Wiadomość SMS zawiera link. Zachęca on do pobrania aplikacji na swoje urządzenie. Jeżeli ją pobierzesz, na twoim telefonie zostanie zainstalowane złośliwe oprogramowanie, które może wykraść Twoje dane do logowania w banku" - ostrzegali w połowie sierpnia mysłowiccy policjanci. Mundurowi opublikowali także przykładowy SMS, który rozsyłają oszuści. "ak3 Poczta glosowa: Masz 1 nowa poczte glosowa. Przejdz do http://core-rpg.com/v.php?6zh3lgdhd" - brzmi treść wiadomości. 

Więcej o: