Koniec z 500 plus już za półtora roku? Według opozycji to możliwe. "W 2023 r. budżet się nie zepnie"

- W 2023 r. budżet się nie zepnie i konieczne będą drastyczne cięcia wydatków - ostrzegał były wicepremier Jarosław Gowin. Zdaniem opozycji może to oznaczać koniec 500 plus, czyli flagowego programu Prawa i Sprawiedliwości.

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", już za półtora roku, czyli w 2023 r., ponownie zaczną obowiązywać wszystkie polskie i unijne bezpieczniki dotyczące nadmiernego deficytu, długu czy rosnących wydatków bez pokrycia w dochodach. "Będzie to swoisty sprawdzian dla naszych finansów publicznych" - podkreślił dziennik. 

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Koniec z 500 plus? Jarosław Gowin przewiduje "drastyczne cięcia wydatków"

Były wicepremier Jarosław Gowin ostrzegał w rozmowie z "Rz", że Polska nie przejdzie tego testu. Stwierdził, że "w 2023 r. budżet się nie zepnie i konieczne będą drastyczne cięcia wydatków".

Jak donosi "Rzeczpospolita", zdaniem opozycji na pierwszy rzut miałyby pójść transfery społeczne, m.in. program 500 plus albo chodzi o duży wzrost podatków. - Może chodzić o dostosowania rzędu kilkudziesięciu miliardów złotych w ciągu dwóch-trzech lat - szacował w rozmowie z "Rz" Sławomir Dudek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Mateusz Morawiecki: Program 500 plus nie spełnił oczekiwań

Jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, premier Mateusz Morawiecki przyznał, że program 500 plus nie wpłynął na zwiększenie dzietności.  Szef rządu określił jeden z głównych programów PiS jako "próbę, która nie spełniła oczekiwań proludnościowych". 

Premier rządu PiS podczas konferencji prasowej nt. programu 500 plus. Warszawa, KPRM, 24 czerwca 2019 Rząd twierdził, że 500 poprawi demografię. "Nie spełnił oczekiwań"

Założenia projektu były jednak inne. - W Polsce rodzi się bardzo mało dzieci, a chcemy, żeby Polaków było coraz więcej - mówiła w 2016 roku ówczesna premier Beata Szydło, tuż po złożeniu w Sejmie projektu ustawy wprowadzającej 500 plus.

Rząd oceniał, że pieniądze zachęcą Polaków do posiadania potomstwa. "Rodzina 500 plus to odpowiedź na niskie wskaźniki demograficzne w Polsce. Program ma być przede wszystkim zachętą do posiadania dzieci. Szacuje się, że w wyniku działania programu do 2026 r. urodzi się dodatkowo 278 tys. dzieci" - wskazywał w 2015 roku rząd w oficjalnym komunikacie.

Więcej o: