Wałbrzych. 39-letni lekarz, który przepracował w ciągu tygodnia 115 godzin, nie żyje

Nie żyje lekarz, który w ubiegłym tygodniu przepracował 115 godzin. 39-letni anestezjolog był zatrudniony w Specjalistycznym Szpitalu im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu, w którym brakuje wielu specjalistów oraz pielęgniarek. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci lekarza.

Przez trudną sytuację kadrową pracujący w wałbrzyskim szpitalu lekarze pracują ponad miarę. Podczas rozmowy z Polsat News, jeden z pracowników przekazał, że już teraz w placówce brakuje lekarzy oraz pielęgniarek, a wkrótce problem może pojawić się także na SOR.

Zobacz wideo Polacy chcą państwa opiekuńczego, ale nie chcą za nie płacić?

Anestezjolog, który w ciągu tygodnia przepracował 115 godzin nie żyje

Z informacji, które udało się uzyskać Polsatowi, wynika, że w Specjalistycznym Szpitalu im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu pracowało do niedawna sześcioro anestezjologów. W miniony weekend zmarł jeden ze specjalistów. Prokuratura Rejonowa w Wałbrzychu bada sprawę jego śmierci.

39-letni lekarz zmarł w domu, po tym jak w ciągu tygodnia przepracował 115 godzin (pełen tydzień liczy 168 godzin). Oznacza to, że mężczyzna przez tydzień pracował dzień w dzień średnio po blisko 16,5 godziny.

Polsat News rozmawiał z personelem wałbrzyskiego szpitala i dowiedział się, że niektórzy lekarze pracują nawet po około 400 godzin w miesiącu, a średnia przepracowanych godzin medyków wynosi ok. 250 godzin miesięcznie.

Pieniądze - zdjęcie ilustracyjne Toruń. Ubezpieczył pracowników na ok. 6 mln. Czterech z nich nie żyje

Ile godzin może pracować lekarz?

Jak czytamy na portalu branżowym clcl.pl, w ciągu tygodnia lekarz nie powinien pracować więcej niż 48 godzin, chodzi tu o łączną liczbę godzin pracy lekarza na etacie i dyżury. 39-letni anestezjolog w tygodniu poprzedzającym śmierć przepracował o 67 godzin więcej.

Dodatkowo według ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej lekarz zatrudniony w danym podmiocie nie może przepracować w ciągu doby więcej niż 7 godzin 35 minut, jest to blisko 38 godzin tygodniowo. Godziny pracy medyka oblicza się w ramach okresu rozliczeniowego, który powinien trwać nie dłużej niż trzy miesiące, oznacza to, że godziny lekarza w każdym tygodniu i miesiącu mogą być różne. I nierzadkie są przypadki, że lekarze są zatrudnieni w więcej niż jednej placówce. 

Sytuacja w okolicach Usnarza Górnego Straż Graniczna: Po stronie polskiej nie ma koczujących grup imigrantów

Jednak czas pracy lekarza w ciągu doby może zostać wydłużony do 12 godzin, a limity godzin w szpitalach nie obowiązują wszystkich. W Polsce w 2020 roku średni czas pracy lekarza wynosił 70-80 godzin tygodniowo. Pozwala na to art. 96 Ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej: lekarz, który wyrazi zgodę na piśmie, może być zobowiązany do wykonywania pracy zawodowej w wymiarze większym niż 48 godzin tygodniowo. Decyzja medyka musi być dobrowolna.

Więcej o: