Przez trudną sytuację kadrową pracujący w wałbrzyskim szpitalu lekarze pracują ponad miarę. Podczas rozmowy z Polsat News, jeden z pracowników przekazał, że już teraz w placówce brakuje lekarzy oraz pielęgniarek, a wkrótce problem może pojawić się także na SOR.
Z informacji, które udało się uzyskać Polsatowi, wynika, że w Specjalistycznym Szpitalu im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu pracowało do niedawna sześcioro anestezjologów. W miniony weekend zmarł jeden ze specjalistów. Prokuratura Rejonowa w Wałbrzychu bada sprawę jego śmierci.
39-letni lekarz zmarł w domu, po tym jak w ciągu tygodnia przepracował 115 godzin (pełen tydzień liczy 168 godzin). Oznacza to, że mężczyzna przez tydzień pracował dzień w dzień średnio po blisko 16,5 godziny.
Polsat News rozmawiał z personelem wałbrzyskiego szpitala i dowiedział się, że niektórzy lekarze pracują nawet po około 400 godzin w miesiącu, a średnia przepracowanych godzin medyków wynosi ok. 250 godzin miesięcznie.
Jak czytamy na portalu branżowym clcl.pl, w ciągu tygodnia lekarz nie powinien pracować więcej niż 48 godzin, chodzi tu o łączną liczbę godzin pracy lekarza na etacie i dyżury. 39-letni anestezjolog w tygodniu poprzedzającym śmierć przepracował o 67 godzin więcej.
Dodatkowo według ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej lekarz zatrudniony w danym podmiocie nie może przepracować w ciągu doby więcej niż 7 godzin 35 minut, jest to blisko 38 godzin tygodniowo. Godziny pracy medyka oblicza się w ramach okresu rozliczeniowego, który powinien trwać nie dłużej niż trzy miesiące, oznacza to, że godziny lekarza w każdym tygodniu i miesiącu mogą być różne. I nierzadkie są przypadki, że lekarze są zatrudnieni w więcej niż jednej placówce.
Jednak czas pracy lekarza w ciągu doby może zostać wydłużony do 12 godzin, a limity godzin w szpitalach nie obowiązują wszystkich. W Polsce w 2020 roku średni czas pracy lekarza wynosił 70-80 godzin tygodniowo. Pozwala na to art. 96 Ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej: lekarz, który wyrazi zgodę na piśmie, może być zobowiązany do wykonywania pracy zawodowej w wymiarze większym niż 48 godzin tygodniowo. Decyzja medyka musi być dobrowolna.