Wczasy pod gruszą i świadczenie urlopowe. Kto może je otrzymać? Czym się różnią?

Jeśli planujesz wyjechać na urlop, dowiedz się, czy przysługuje ci jakieś dofinansowanie z tego tytułu. Sprawdź, kto może otrzymać świadczenie urlopowe czy tzw. "gruszę".

Świadczenie urlopowe oraz wczasy pod gruszą to dodatkowe świadczenie wypłacane pracownikowi. Zobacz, czym różnią się te dofinansowania i komu przysługują.

Zobacz wideo Robiły go nasze babcie i mamy, czyli tradycyjny kotlet mielony [Kuchnia Hapsa]

Świadczenie urlopowe - komu przysługuje?  

Świadczenia urlopowe są przyznawane w firmach, które zatrudniają mniej niż 50 pracowników, a przedsiębiorstwo zrezygnowało z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Świadczenie urlopowe ma możliwość otrzymać każdy pracownik, który wybiera się na urlop trwający minimum 14 dni kalendarzowych.

W związku z tym, że dofinansowanie to nie jest wypłacane z funduszu socjalnego, przysługuje wszystkim pracownikom, bez względu na ich sytuację finansową. Dodatkowo wypłata świadczenia nie jest uzależniona od stażu pracy. Firmy nie mają jednak obowiązku wypłacania takiego świadczenia - ma ono charakter dobrowolny. Pracodawca ma jednak obowiązek poinformować pracowników, o tym, że nie będzie wypłacać dodatkowego świadczenia urlopowego.

Ekwiwalent za urlop 2021Ekwiwalent za urlop 2021. Aby dostać pieniądze, musisz spełnić pewien warunek

Komu przysługują wczasy pod gruszą? 

Inaczej sytuacja wygląda przy wczasach pod gruszą - świadczenie to jest wypłacane z zakładowego funduszu socjalnego. Przedsiębiorstwa, które zatrudniają ponad 50 pracowników zatrudnionych na pełen etat, powinny prowadzić Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.

Wczasy pod gruszą przysługują osobom posiadającym umowę o pracę, a wysokość świadczenia jest zależna od sytuacji materialnej, życiowej oraz rodzinnej pracownika. Z uwagi na to, że wczasy pod gruszą są świadczeniem socjalnym to o tym, kto otrzyma dofinansowanie oraz w jakiej wysokości, zależy od kryteriów, jakie obowiązują w regulaminie firmy.

Przy przyznawaniu prawa do świadczenia, nie ma jednak znaczenia: staż pracy, kwalifikacje ani zajmowane stanowisko. Z ZFŚS mogą korzystać nie tylko pracownicy, ale także byli pracownicy - emeryci i renciści, którym pracodawca przyznał w regulaminie ZFŚS prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych. 

Urlopy dla urzędników - nawet do 12 dni więcej. Przed nami rewolucjaUrlopy dla urzędników - nawet do 12 dni więcej. Przed nami rewolucja

Więcej o: