Loteria szczepionkowa. Uwaga na fałszywe SMS-y. Oszuści mogą przejąć konto bankowe

Oszuści działający metodą "na loterię szczepionkową" wysyłają fałszywe SMS-y. Zamieszczają w nich link, który pozwala przejąć kontrolę nad kontem bankowym - ostrzegają eksperci z CERT Polska.
Zobacz wideo Rząd zapowiada kolejne programy zachęcające do szczepień

Przestępcy podszywają się pod organizatora Loterii Narodowego Programu Szczepień. Eksperci z CERT Polska, zespołu powołanego do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie, ostrzegają przed nową odsłoną oszustwa.

Loteria szczepionkowa. Oszuści rozsyłają fałszywe SMS-y

Oszuści rozsyłają SMS-y na losowe numery telefonów. Treść tych wiadomości sugeruje wygraną w wysokości 1000 złotych oraz konieczność wejścia w przesłany link w celu potwierdzenia wygranej. Nadawcą SMS-ów jest "Loteria C0V", co w opinii ekspertów z CERT Polska ma zwiększyć wiarygodność tychże wiadomości, a przesyłane domeny składają się ze słów mających na celu przekonać potencjalną ofiarę do kliknięcia otrzymany link np. loteria, szczepionka, narodowa i nagrody.

"W treści wiadomości zawarta jest informacja, że wejście na stronę jest konieczne w celu potwierdzenia swoich danych. W rzeczywistości jest to fałszywy panel płatności, który podszywa się pod firmę PayU. Wprowadzenie danych bankowości elektronicznej lub karty płatniczej w tym panelu umożliwi przestępcom przejęcie naszego konta bankowego" - czytamy we wpisie na Facebooku.

Loteria szczepionkowa. Jak uniknąć oszustwa?

To nie pierwszy raz, gdy przestępcy próbują dokonać oszustwa metodą "na loterię szczepionkową". Jak tego uniknąć? Przede wszystkim należy sprawdzić numer telefonu, z którego otrzymaliśmy informacje. Jeśli przesłano ją nam mailowo, to od razu można ją usunąć, bowiem o wygranej Totalizator Sportowy informuje jedynie w formie SMS.

Warto również sprawdzić przesłany link, który powinien prowadzić do rządowej strony gov.pl/szczepimysie/loteria. Jeśli adres jest inny, to mam do czynienia z próbą oszustwa.

Ponadto na stronie loterii zamieszczana jest lista zwycięzców z zamaskowanymi danymi. Zanim więc zaczniemy wypełniać jakikolwiek formularz, należy sprawdzić pod TYM adresem, czy rzeczywiście wygraliśmy. Wszelkie próby oszustwa należy zgłosić na policję.

Więcej o: