Media: Rząd szykuje bat na niezaszczepionych. Możesz nie wypić kawy w kawiarni

Ministerstwo Zdrowia podało główne założenia ustawy, która ma dać pracodawcom dostęp do bazy osób zaszczepionych. Jak wynika z doniesień medialnych, projektowane regulacje mają również pozwolić sprawdzać przedsiębiorcom, czy ich klienci przyjęli szczepionkę przeciw COVID-19.

"Zgodnie z projektowanymi przepisami przedsiębiorca lub podmiot niebędący przedsiębiorcą, prowadzący działalność gospodarczą w zakresie objęty czasowym ograniczeniem w prowadzeniu działalności gospodarczej (...), nie podlegałby takiemu ograniczeniu, jeżeli działalność gospodarcza jest wykonywana na rzecz osoby zaszczepionej przeciwko COVID-19, osoby po przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2 potwierdzonej wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub osoby posiadającej ważny negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2" - napisano w projekcie ustawy

Zobacz wideo Rząd zapowiada kolejne programy zachęcające do szczepień

Bez szczepionki możesz nie wypić kawy w restauracji

Powyższy fragment oznacza, że w przypadku wprowadzenia w życie ewentualnych obostrzeń, firma (np. kawiarnia, restauracja czy hotel) będzie mogła ich uniknąć, jeśli będzie kierować swoje usługi tylko do osób zaszczepionych, ozdrowieńców lub mających ważny negatywny wynik testu na koronawirusa - zauważa "Fakt". 

Pandemia koronawirusa. Tymczasowy szpital covidowy na terenie centrum targowego. Lublin, 22 kwietnia 2021 "Pandemia potrwa przez lata. Nowe patogeny zostają w społeczności"

Jak z kolei nieoficjalnie dowiedział się serwis Prawo.pl, robocza wersja projektu przygotowana została na wzór francuski. - Chodzi o to, aby także właściciele restauracji mogli weryfikować klientów - mówił informator portalu. Z jego ustaleń wynika, że Rada Ministrów ma zająć się projektem na swoim pierwszym wrześniowym posiedzeniu.

Niezaszczepieni będą wysyłani na bezpłatne urlopy? Propozycja rządu

Z opisu projektu noweli ustawy o zwalczaniu COVID-19, zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych rządu, wynika również, że pracodawcy będą mogli wysłać na bezpłatny urlop pracowników, którzy nie przyjmą szczepionki na koronawirusa lub nie są ozdrowieńcami.

Szczepienie przeciwko COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne) Koronawirus. Niezaszczepieni będą wysyłani na bezpłatne urlopy?

Jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, alternatywą jest oddelegowanie pracownika do innych zadań, tak, aby w miarę możliwości ograniczyć jego kontakt z innymi osobami i zachować dystans, którego wymaga reżim sanitarny. 

Szczepienie przeciwko COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne) Pracodawca sprawdzi, czy się zaszczepiłeś. Czy niezaszczepieni będą zwalniani?

Więcej o: